avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters133753

Activitate ContSters133753

Am inteles. Va multumesc mult pentru raspuns!
Multumesc foarte mult! M-ati scutit de niste cheltuieli inutile.
Am o sentinta definitiva si irevocabila prin care mi s-a acordat custodia fiului meu. In vederea unei calatorii in Italia m-am interesat ce acte imi sunt necesare la iesirea din tara, dar nu stiu cui sa ma adresez pentru a obtine aceleasi informatii referitor la intoarcere (la iesirea din Italia, autoritatile italiene ce acte imi solicita?).

In afara de pasaportul minorului, imi trebuie si o traducere a sentintei in limba italiana (eventual legalizata si apostilata)? Sau lor nu le este necesar decat pasaportul?

Am adresat aceste intrebari la Politia de Frontiera Romana si la Ambasada Italiei din Romania, dar nu am primit un raspuns clar. Cui ar trebui sa ma adresez pentru a primi informatii pertinente?

Va multumesc anticipat.
Voi incepe prin a expune succint situatia in care ma aflu: am o sentinta definitiva si irevocabila prin care s-a stabilit plata pensiei de intretinere a copilului meu. Tatal lui este stabilit in Spania si, pentru ca nu a platit nimic pana acum, am trimis o solicitare catre autoritatile spaniole.

Ca urmare, am primit o adresa prin care dumnealor imi cer sa le transmit o detaliere actualizata a pensiei de intretinere neplatita. Ma intreb carei institutii trebuie sa ma adresez: sa ma prezint la Judecatorie sau sa cer ajutorul avocatului cu care am lucrat?

Pentru ca, banuiesc ca nu este suficient sa le scriu eu, pur si simplu. Cred ca trebuie o hartie oficiala de la o institutie autorizata. Dar nu stiu unde sa ma prezint. Daca ati putea sa imi raspundeti la aceasta intrebare v-as fi foarte indatorata.

Va multumesc anticipat.
Eu nu am apelat la avocat; m-am adresat direct Ministerului de Interne. Procura se acorda institutiei intermediare din tara in care domiciliaza debitorul, iar nu Baroului de avocati (pe site-ul www.just.ro se gasesc formulare speciale pentru cerere si pentru procura, ca si lista autoritatilor competente pentru fiecare tara).

Cat despre fotografii, telefonic mi s-a spus ca nu sunt necesare. De asemenea, nu mi s-au solicitat adresele la care a locuit in ultimii 5 ani. La urma urmei, debitorul poate fi urmarit dupa numarul de rezidenta (istoric laboral, resedinte, etc).

Nu se aplica procedura de exequatur; intre Romania si majoritatea statelor UE s-au semnat acorduri de recunoastere si executare a hotararilor judecatoresti (vezi Regulamentul CE nr.44/2001), ceea ce a simplificat procedura.
In ceea ce ma priveste, pana nu am contactat Ministerul de Interne nu am obtinut un raspuns concret la intrebarile mele legate de executarea sentintei intr-o alta tara. Dumnealor mi-au solicitat o serie de documente pe care le-au transmis autoritatilor din tara in care isi are resedinta tatal copilului.

Banuiesc ca si in cazul dumneavoastra sunt necesare aceleasi acte, dat fiind ca este vorba tot de o tara EU. Lista documentelor necesare este publicata si pe site-ul www.just.ro. Va doresc mult succes!
Va multumesc mult pentru raspuns! Mi-ati oferit informatii despre care nu aveam cunostinta. Nu am intreprins masuri in tara pentru ca stiam ca nu are proprietati aici. Fac demersuri (lente si costisitoare) pentru a pune in aplicare sentinta in tara unde este rezident tatal copilului.

Dar daca intr-adevar si-a cumparat un teren, as fi vrut sa verific cumva inainte de a contacta un executor (fostul meu partener este un mare mitoman, iar pe mine ma costa sa verific ceea ce spune).

Inca o data, multumiri. De 2 ani si jumatate ma lupt pentru pensia copilului meu (procesul, complicatiile aparute, modalitati de punere in aplicare), iar in acest interval am postat multe intrebari pe acest forum.

Ma bucur ca existati!
Paste fericit!

Ma intreb daca este posibil sa mi se confirme / infirme de la primarie daca tatal copilului meu a achizitionat un teren / imobil. Am o sentinta care il obliga la plata pensiei alimentare si careia nu i-a dat curs.

Stiind ca nu are proprietati in tara (este rezident intr-o tara EU de multa vreme) nu am solicitat formula executorie. Dar recent s-a laudat ca isi face casa in tara. Nestiind cat credit sa dau acestei informatii, ma gandeam sa intreb la primarie, sau la alta autoritate.

Va multumesc.
Am luat la cunostinta mesajele celor care au avut amabilitatea sa raspunda intrebarilor postate de mine. Va multumesc tare mult, imi sunteti de mare ajutor! O zi buna.
Stimate Doamne, Stimati Domni,

Doresc sa va consult in 2 probleme, legate de sentinta care stipuleaza ca mi se incredinteaza minorul spre crestere si educare si care stabileste plata pensiei alimentare.

1. Sentinta este definitiva, dar la Serviciul Pasapoarte mi s-a spus ca nu ar fi si irevocabila, asadar nu pot solicita pasaport pentru minor, altfel decat cu acordul tatalui.

Grefierul sef mi-a explicat ca sentinta nu este irevocabila datorita faptului ca de la dosar lipseste confirmarea ca i s-ar fi adus la cunostinta tatalui minorului hotararea judecatoreasca.

Avocatul cu care lucrez mi-a explicat ca sentinta a devenit irevocabila, pentru ca s-a scurs termenul legal in care paratul putea face recurs (sentinta s-a pronuntat la data de 15.09.2010).

Revenind la Serviciul Pasapoarte, functionarul mi-a cerut dovada scrisa ca sentinta este definitiva si irevocabila. Ma invart in cerc; fiecare sustine ca are dreptate, dar spusele lor sunt contradictorii.

Asadar, ce pot face in situatia aceasta? Cum pot obtine o sentinta definitiva si irevocabila? Cui trebuie sa ma adresez si ce trebuie sa fac?

2. Cum se pune in aplicare aceasta sentinta in Spania, acolo unde are domiciliul (este rezident de ~15 ani) si lucreaza paratul (cu contract de munca)? Banuiesc ca trebuie sa o traduc (oare ii trebuie si apostila?) si sa o transmit autoritatilor.

La cine trebuie sa ajunga aceasta sentinta? Am adresa de resedinta a paratului, ca si datele de contact ale firmei unde lucreaza; am numarul lui de rezidenta, ca si numarul de la asigurari sociale.

Va multumesc!