avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate RADU Adrian

Activitate RADU Adrian

Discuție Legea 330 /2009
Ma intereseaza daca in anul 2010 sa aplicat legea 330/2009 ? Din afirmatiile celor din primaria unde locuiesc afirma si sustin ca in anul 2010 legea desi a fost promulgata si publicata totusi nu sa aplicat. Doream sa stiu de la ei daca prin prisma acestei legi sporul de dispozitiv castigat prin instanta in 2008 trebuia sa se regaseasca in salariul pe 2010.
Mai este valabil art. 30 din Legea 330/2009 care statua ca in salariul de baza pe anul 2010 se introduce sporul de dispozitiv castigat anterior printr-o hotarare definitiva si irevocabila ? Pana in anul 2009 era obligatoriu ca acest spor sa fie cuprins in salariul de baza avand in vedere ca instanta a dispus ” ... se acorda in raport de perioada efectiv lucrata de fiecare reclamant in functia publica si in continuare ”
Multumesc !
Răspuns la discuția Functionar public
Printr-o sentinta civila definitiva si irevocabila , primaria a fost obligata sa-mi plateasca indemnizatia de dispozitiv ” incepand cu data de 30.10.2005 in raporte de perioada efectiv lucrata in functia publica si in continuare ” In 2010 abuziv mi-a incetat raportul de servici, am contestat si am fost repus pe functie incepand cu 02.01.2011. In dispozitia de reincadrare la stabilirea salariului nu-mi apare sporul de dispozitiv pe anul 2009 si nici pe 2010 ne fiind inclus in salariul de baza , ulterior invocindu-se ca in Leg de salarizare unica nu mai este prevazut acest spor. Este corect ? Oare salariul ( daca era cel corect ) din 2009 nu trebuia sa fie acelasi cu cel din 2010 ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Functionar public
care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i fac pentru a mi se recunoaste acest drept si apoi sa fie inclusa in grila de salarizare pe anul 2010 ?
In legislatia existenta pana in anul 2010 salariul de baza trebuia sa cuprinda si indemnizatia de dispozitiv castigata in instanta ?
Printr-o sentinta civila din 2008 am primit dreptul ca incepind din 2005 sa beneficiez de indemnizatia de dispozitiv ” in raport de perioada efectiv lucrata de fiecare reclamant in functia publica si in continuare, sume actualizate cu rata inflatiei de la data nasterii dreptului material si pana la data platii efective ” Din 2010 nu mai primesc aceasta indemizatie. Este normal ? Este vre-un act normativ care sa sisteze acest drept ? Cei din primarie invoca o adresa din partea Ag. Jud. pt. Prestatii Sociale.
Răspuns la discuția functionari publici
Am facut obiectul preved. L329/2009, raportul de servici a fost incetat abuziv, am castigat in instanta anularea actului administrativ, s-a dispus repunerea pe functie si in termenul de obtiune ( pensie sau continuarea activitatii) cu toate drepturile avute la data incetarii rap de serviciu. In ziua repunerii pe functie mi-am inaintat demisia . Pe perioada suspendarii am beneficiat de pensie motiv pentru care nu am dorit si nu doresc drepturile salariale cuvenite pt. ca pensia este mai mare ca si salariul. S-ar putea ca, casa de pensii sa-mi ceara pensi inapoi pe perioada respectiva .
Răspuns la discuția functionari publici
Am solicitat”obligarea la achitarea c/val drepturilor salariale cuvenite pentru perioada 01.01.2010-31.12.2010, suma actualizata cu indicele de inflatie ”.
Sentinta administrativa : ” Obliga peratii sa plateasca reclamantului drepturile salariale in suma de ............. ”
Revin si precizez ca in scris am solicitat doar cheltuielile de judecata nu si punerea in executare a obligatiei de plata.
Daca vreau sa restitui suma incasata pot ? Si daca ”da ” sub ce forma ? La ce ma raportez : la brut sau net ?Instanta a dispus : ” in suma de ______ lei net.
Banii incasati pot sa-i valorific la pct. de pensie daca-i restitui sau cum se va regla problema intru cat sa virat impozitul, CASS-ul,fondul de pensii.
Va multumesc !
Răspuns la discuția functionari publici
Speta este mult mai complexa si nu se rezuma la bani. Fiind mai ampla nu stiu daca spatiul imi permite sa o relatez
Răspuns la discuția functionari publici
Inteleg raspunsurile d-vs, dar eu in scris am solicitat doar cheltuielile de judecata nu si drepturile salariale