avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate martin73

Activitate martin73

Răspuns la discuția accident
Eu nu ma bucur pt ce ati patit,am patit-o si eu acum vreo 15 ani la fel,pe niste stradute foarte inguste,dar vreau sa spun ca politia da castig de cauza celor care circula pe drumul cu prioritate.Inca un aspect care trebuie retinut de catre toti conducatorii auto:cand veniti de pe un drum fara prioritate fiti cu mare bagare de seama deoarece sunt unii care fac tot posibilul sa va loveasca pentru a scoate niste bani si de la asigurari si de la cei loviti,sa nu li se ia permisele se cer sume de pana la 2000 ron.Multi platesc.
Răspuns la discuția accident
Asta este varianta dvs pe care nu o puteti demonstra,aveati cedeaza trecerea si trebuia sa va opriti, poate mai in spate.Poate a ocolit o groapa,un canal.Nu puteti demonstra ca erati oprit deoarece nu erati in parcare ci va pregateati sa intrati pe un alt drum,in consecinta nu aveti nici o sansa de castig.
...vrei sa spui ca nu era semn de cedeaza trecerea,dar tot cedeaza trecerea avea,adica nu avea prioritate,intra pe drumul de mers...ce e asa greu?
Limita este de 50km/h,insa 10 km peste aceasta viteza legala nu se sanctioneaza,astfel soferii sa nu stea cu okii pe kilometraj si sa nu mai fie atenti la drum ,insa vreau sa spun altceva ,politistii sunt DISPERATI pentru ca masurire lor de a sanctiona cu sau fara motiv,cu sau fara dovezi,din ultima perioada,le-au scazut incasarile deoarece soferii au prins frica si merg cat se poate de legal.In cazul tau politistul a aplicat legea doar in litera ei,nu si in spiritul ei,putea sa-ti dea un avertisment.
Situatia este clara.Cel care a circulat pe banda hasurata se afla in afara drumului de mers,iar cand a patruns pe banda de mers avea cedeaza trecerea.Oricum se credea un smecherash care trebuie sa treaca inaintea celorlalti care sunt prosti si merg corect.Dvs trebuia sa nu uitati ca sunteti in Romania si sa va asigurati si de sus daca e nevoie deci,ati trecut pe banda din dreapta fara sa va asigurati.Culpa comuna.
Se dispune neinceperea urmaririi penale si cu certificat de grefa,azi mi-am luat permisul.Vreau sa precizez ca am contactat un avocat in prima faza,acesta a cerut 2000 euro pe care nu i-am avut.Mi-a garantat ca-mi iau permisul in 3-4 luni.Eu l-am luat in 45 de zile singur cu un mic ajutor de la o prietena.Se pare ca a trebuit sa lupt sa-mi demonstrez nevinovatia,nu ei sa-mi demonstreze vinovatia.M-au tinut 4 ore la usa politiei Sibiu pana sa imi dea permisul,nu le venea sa creada.Va multumesc si felicitari pentru avocatnet.ro
In prima faza am facut contestatie la judecatoria din Valcea,deoarece nu mi sa adus la cunostiinta procesul verbal, in termen de o luna asa cum prevede legea.Precizez ca nici in clipa de fata nu am primit si nici nu am semnat de primirea vre-unui PV din data de 10.02.2010 si astfel sper sa obtin anularea lui.Astept parerile dvs,multumesc.
"Azi am avut parte de un incident cel putin ciudat.
Am parcat pe locul cuiva de parcare in spatele unei cladiri publice, si ceea ce parea a fi proprietate publica, si se pare ca avea drept de parcare 24 din 24."


D-le seawolf,mai lasati-ne cu un "incident putin ciudat"sau cu "ceea ce parea a fi proprietate publica" si "se pare ca avea drept de parcare 24 din 24".Dvs profitati din plin ca nu se iau masuri de ridicare imediata si amendarea autovehiculelor care ocupa abuziv locuri de parcare PLATITE.In orice tara europeana mergeti o sa vedeti ce se intampla daca faceti acest lucru.Omul are inchiriat de la primarie locul respectiv,il plateste,cum sunt altii chiriasi intr-un apartament si astfel urmeaza sa intrati la ei in casa ,cu tupeu,ca era usa deschisa si sa-i pocniti daca va invita afara.Mai mult ca sigur omul respectiv era mai firav ca dvs si astfel l-ati palmuit,frumos din partea dvs...dar daca era unul cu un cap mai inalt ,nu mai erati asa grozav.Trebuia totusi sa va lase sa plecati daca tot intentionati sa o faceti si astfel se termina povestea,dar poate l-ati palmuit doar ca va intrebat de ce i-ati ocupat locul,cine stie?Aici apare doar varianta dvs,dar eu tot nu va dau dreptate.Aveti loc de parcare platit?....si daca gasiti zilnic masini parcate pe el?
Adica sa cer grabirea dosarului catre instanta de judecata?cererea o fac la politie?
Sa inteleg ca nu pot face nimic,eventual pentru a cere o grabire a dosarului si sa nu astept 6 luni,deoarece depind de permis.Mai bine sa muncesc si sa platesc impozite decat sa stau cu mainile in san.Multumesc.