avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate aurel_vl

Activitate aurel_vl

Se poate cadastra si intabula un teren extravilan cu 4 coproprietari ?
Care ar fi pasii de urmat pt iesire indiviziune teren cu 4 comostenitori?
Precizez ca unu dintre copartasi a cumparat cota altuia din cei 4 cu chitanta de mana
Am inteles ca pt ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract v-c trebuie neaparat ca tot terenul sa fie inscris in cartea funciara, dar unu dintre cei 4 , nu promitentul vanzator - nu doreste sa prezinte actele de stare civ pt a se intocmi cadastru si intabulare
Va multumesc !
V-as ruga frumossa ma ajutati , daca in OUG 51/2008 se poate invoca alin 3 din art 8, respectiv daca se poate acorda aj judiciar in intregime pt tx judiciara pt alte situatii speciale , adica venitul este fff mic , cca 350 lei lunar depasind putin limita de 300 lei
De asemenea , ref art 9 - ce obligatii sunt eligibile ? caci vad ca cele obisnuite ca utilitati , hrana , credite banca , curent , telefon , medicamente nu sunt admise
Ce inseamna obligatii periodice ?
Răspuns la discuția Calcul termen apel , pe zile
Va multumesc frumos , dna avocat !
Se poate cumva considera ca data de 15 august fiind o sarbatoare religioasa declarata zi nelucratoare a fost tot o zi nelucratoare ?In acest caz ar fi fost 3 zile nelucratoare continue adica sambata 13 aug , dum 14 aug si luni 15 aug - in acest caz sa se prelungeasca pana in 16 aug ultima zi in care ar fi fost in termen ?
Precizez ca s-a judecat dupa vechiul cod de procedura civila
Si m-ar interesa daca sunt aplicabile prevederile din vechiul cod de procedura civ in care la art 104 se stipuleaza ca sunt acceptate ca fiind in termen doar actele de procedura tr prin posta / cu data postei pt a se putea dovedi data
Va multumesc !
Răspuns la discuția Calcul termen apel , pe zile
Va multumesc frumos pt raspunsurile dumneavoastra ! vad ca sunt pareri diferite privind ultima zi care era in termen , asa ca mai astept si alte pareri !
Proces civil judecat dupa vechiul cod de procedura
Hotararea civila comunicata de Judecatorie in data de 28 iulie 2016 cu drept de apel in 15 zile
Partea adversa a introdus apelul care e inregistrat de 2 ori ..in 16 aug 2016 cu un email in care apare data de 15 aug ora 18, 15 acesta fiind inregistrat cu data de 16 aug
La dosar mai apare acelasi apel trimis prin posta, cu data postei de 17 aug si inregistrat in 17 aug
Dupa calculele mele , tinand cont de calculul pe zile si faptul ca ziua de 28 iulie 2016 nu se pune , fiind zi libera - numarand 15 zile incepand cu ziua de vineri 29 iulie 2016 rezulta ca ziua de vineri 12 aug 2016 era ultima zi in care se putea formula apelul in termen
V-as ruga frumos sa ma lamuriti daca apelul interodus de partea adversa este in termen sau este tardiv
Multumesc frumos domnului avocat, dar nu-mi este clar sau nu am fost eu clar
Fosta sotie a indicat acele bunuri folosind facturile de cumparare emise pe numele meu , facturi de ffff multi ani in ideea de a fi considerate bunuri comune.
Bunurile respective au fost dintodeauna la domiciliul mamei mele , in alta localitate , pentru folosinta acesteia ,
Ma interesa daca poate sotia sa le includa ca bunuri comune -avand in vedere posesia de buna credinta in multi ani a altei persoane , indiferent ce nume apare in factura de achizitie
In cadrul partajului dupa divort fosta sotie a introdus la masa partajabila ca bunuri comune mai multe bunuri de uz gospodaresc achizitionate si aflate de 10-15 ani in gospodaria mamei mele , facturile de cumparare fiind emise pe numele meu .E vorba despre diverse bunuri gospodaresti mobile : motocoasa , motoferastrau , pompa stropit , moara , etc. Ne este vorba de automobil.
Se poate invoca posesia de buna credinta timp indelungat si netulburata , indiferent pe ce nume sunt facturile respective astfel incat bunurile sa fie excluse de la masa partajabila ? Partajul se judeca dupa vechiul cod civil
Va multumesc frumos !
Va multumesc frumos !
Buna ziua,
Sunt in proces partaj cu fosta sotie si m-ar interesa daca as putea vinde o masina veche, care se afla la masa partajabila, inmatriculata pe numele meu , deoarece nu o mai folosesc
Fosta sotie nu doreste sperand cred in obtinerea unei sume mari prin expertiza
Eu as vrea sa vand fara consimtamantul ei , iar jumatate din pret sa aiba ea drept de creanta- insa nu as vrea ca instanta sa retina ca instrainez bunuri comune , si sa am necazuri...
Va multumesc