avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Dimofte Sarolta

Activitate Dimofte Sarolta

Multumesc pentru raspuns,dar sint nelamurita.Inseamna ca exista acest risc?!
Decizie de validare partiala/Comisia Nationala pentru Compensarea Imobilelor
Îmi cer scuze,cred ca nu m-am exprimat bine
Va rog ,dacă poate sa ma ajute cineva!
Dacă contest decizia la tribunal,se oprește și plata compensației deja acordate?
Contestarea deciziei de validare partiala ANPR la tribunalul unde de s-a aflat imobilul in cauza afecteaza plata despagubirii partiale deja acordate?
Am mostenit impreuna cu sora mea un apartament in cota de 1/2 fiecare.(avem certificat de mostenitor in acest sens) Intentionez sa donez sorei mele jumatatea ce imi revine.Cum ar trebui sa procedez cel mai simplu posibil ,avind in vedere ca sora mea traieste in alt oras (unde este si apartamentul ,acolo a fost facuta si succesiunea)iar eu nu pot calatori acolo.Cu multumiri pentru indrumari...
Răspuns la discuția Venit din chirie
multumesc
Răspuns la discuția Venit din chirie
Inteleg,dar am contract (act aditional la contractul initial)pe numele meu cu data din ianuarie 2018
Am mostenit un contract de chirie in valoare de cca 2000 lei pe an.Am incercat la ANAF (in februarie) sa inregistrez contractul si sa completez declaratia aferenta ,dar nu am reusit neavind succesiunea finalizata...In conditiile actuale cum as putea proceda cel mai simplu?Ma gindeam daca ma inregistrez in SVP si incerc sa completez aceea declaratie ar fi o solutie?Mentionez ca sint pensionara.
Va rog,daca ma puteti ajuta
Am incercat sa studiez legislatia,dar nu am reusit sa inteleg cum sa interpretez...
Concret:in cazul unui divort cu 2 copii (de 4 si 9ani) am inteles notiunea custodiei comune.Nelamurirea este daca poate fi stabilit domicilul separat pentru copii(cu mama unul,iar celalalt cu tata) .Mentionez,ca sotii,impreuna cu copii au locuit intr-un apartament proprietatea tatalui sotiei,avind actele de domiciliu la aceasta adresa.Sotii au in proprietate o mica casa in curs de amenajare,dar locuibila ,folosita rar,mai ales vara si sarbatori.Oare e posibil ca mama sa ramina in contiuare cu unul din copii in casa tatalui ei (adresa ei de domicilu) iar tatal cu celalalt copil in casa proprietate comuna sotilor,dar neutilizata pina acum in acest scop??Alta intrebare:in acest caz,adica copii locuind separat,la mama,respectiv la tata,cum se stabileste contributia financiara fostilor soti?
In speranta raspunsurile Dvs m-ar putea sfatui in aceasta grea problema
Oricum de urmarit termenul de executie lucrare 30 zile de la data chitantei avans plus 21 zile executie
Răspuns la discuția punctaj suplimentar grupa
Multumesc pentru raspuns,nu am primit in aceasta luna nimic,poate mai incolo