avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate valentin.ropota

Activitate valentin.ropota

Infiintare PFA - In cazul unui evaluator imobiliar este necesara infiintarea unui Pfa?Nu poate functiona in baza atestatelor si stampilei?:sorry:
Buna, ar putea sa-mi explice cineva sintetizat,:sorry: dupa 1 iulie 2010, care sunt obligatiile fiscale( ca si cuantum) pentru un PFA ,salariat la stat, cu evidenta contabila in partida simpla?Adica, cu ce s-a modificat impozitul pe venit , respectiv cel pt sanatate, adica 16% respectiv 5,5 % din venit obtinut....evaluator imobiliar,.nu ma incadrez in activitati dependente(mai nou) dupa ultimile criterii . Teoretic n-ar trebui sa fiu calculat dupa limita celor 5 salarii medii brute pe economie, nu?
La PFA expert evaluator, cu parafa ANEVAR, este valabila(juridic, fiscal) si pe facturi si chitante emise?
Răspuns la discuția stampila PFA?
Buna seara si pe mine m-ar interesa daca mai trebuie vreo stampila pt pfa - expert evaluator, in afara de cea eliberata de ANEVAR ?
Am inteles, multumesc mult!
Pentru experti evaluatori, neplatitori de TVA, nu am auzit de asa ceva........nici de la Fisc!
In cazul contab in partida simpla deci verde la dosarul de contabilitate condus de mine si rosu la cotor de asemenea la mine........aici era nelamurirea. Multumesc. Iar astea se pastreaza, se arhiveaza, le duc la cineva sa le verifice( vine cineva )periodic? Sau le fac eu evidenta lunara?
Buna ziua, fiind la inceput revin cu o alta intrebare, am dat comanda de chitantier, e bine in doua exemplare, dar la facturier? La facturier unde merg exemplarele? Multumesc
Răspuns la discuția Impozitare PFA
Multumesc mult, banuiesc ca e vorba de decizia de impunere a venitului net prezumat pe 2010, conform declaratiei 220,vizata de admin fiscala locala, fiind la inceput, iar 5,5% e tot din venitul net realizat. Am inteles gresit initial ,referitor la cota de 5,5 %, ca ar fi sau in functie de salariul minim pe economiedar, inteleg ca asta s-ar aplica doar cind PFA-ul ar genera singurul venit, iar CASS imi va face calculul si notificarea de plata, deoarece am decizia de impunere da la Fisc, ca mi-a eliberat-o pe loc. In final PFA pe profesii liberale ar avea doar astea 2 impuneri, 16%, respectiv 5,5%/an ?
Discuție Impozitare PFA
In situatia in care pfa este angajat la stat si are retineri din salariu la sanatate si pensie trebuie sa mai plateasca ceva la CASS si CAS ca si PFA fara angajati, pt activitati liberalizate? Ce cuantum, perioada, ce declaratie are de facut?