avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate adrianr

Activitate adrianr

Dupa alta intalnire cu un reprezentant al corpului de control al Primariei, ni-i s-a propus, neoficial bineinteles... : Sa facem "o cerere" la mai marii din Primarie in care sa specificam ceea ce dorim de fapt. Adica ca PFA sa aiba posibilitatea de a angaja o terta persoana, in cazul de fata un taximetrist, in conditiile legii, specificand faptul ca vor fii aduse contributii suplimentare la bugetul local.
Dar , nu a uitat sa ne avertizeze ca daca v-a depista in trafic o masina autorizata pe PFA cu alt taximetrist decat acela pe numele cui este emisa autorizatia, v-a aplica sanctiunea de 5000 Ron soferului depistat, respectiv v-a ridica Autorizatia pana la clarificarea situatiei.

Sunt curios sa aflu ce cale de mijloc au gasit autoritatile din alte Judete, Municipii etc. deoarece aceasta problema este la nivel national ! Nu doar una pe plan local.
Imi vine greu sa cred ca in alte localitati nu sunt aceleasi probleme...

Aceasta a fost si intrebarea mea :
Exista cadru legal sau nu?

#-o

Va multumesc

Cu stima AdrianR.
CITEZ
"Constatand ca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.8 si art. 9 din OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderi individuale si intreprinderi familiale, ale Legii 26/1990, ale Legii 359/2004, vizand actele depuse la dosar ...... etc etc " incheiat citat
La data de 22.03.2012 orele 15.00, avem invitatie din partea autoritatilor locale pentru a ne transmite din nou acelasi mesaj....

Cu acordul dumneavoastra voi face public... , pe plan local ....
ceea ce mi-ati adus la cunostiinta.
Va multumesc.
Intrebare....
VREAU SA PLATESC TAXE, IMPOZITE, CONTRIBUTII LA BUGETUL LOCAL, CONTRIBUTII LA SISTEMUL DE SANATATE SI LA PENSII, vreau sa am o activitate comerciala din care sa "traiasca" si statul dar si inca cel putin 2 familii.......
etc etc....

POT ???
O lege imi permite... alta imi interzice....

Imi permite statul?..... sau poate statul imi permite dar autoritatile locale NU imi permit.....

mda... TRAIM IN ROMANIA.... SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL.....

Totusi inca nu am renuntat.....
Va multumesc mult pentru amabilitatea dumneavoastra, dar autoritatile locale, in spetza, Organele de control ale Primariei, mi-au invocat art 52, alin "d" , din legea 265/2007 , lege care a modificat Legea 38/2003, care este o "LEGE SPECIALA !".

OUG nr. 46 din 11 mai 2011 am intors-o pe toate partile... dar ....

..... se alica si la "LEGILE SPECIALE ?"

Va multumesc,
Cu stima AdrianR.
Buna ziua,
In anul 2004 am infiintat un PFA, care prin anul 2008 l-am schimbat in I.I. ca sa pot sa am angajati. In urma cu o luna am un control de la Primarie si imi zice ca nu am dreptul ca sa functionez cu I.I. numai cu PFA. OK, am zis, schimbam inapoi in PFA. Le cer celor 2 angajati sa isi scrie demisia, urmand ca sa ii reangajez dupa ce imi iasa actele de la Registrul Comertului. In urma cu 8-9 zile din nou control de la primarie.... NU MAI ARE VOIE SA LUCREZE NIMENI PE AUTORIZATIA MEA DECAT EU !!! Stiind ca Ogu 44 din 2008, la art 17 interzice sa am angajati ca PFA, in anul 2011, in luna Mai apare OGU 46, care vine si modifica art 17 din OGU 44/2008. Avand in vedere ca codul CAEN 4932 este sub incidenta LEGII 38 si este o "LEGE SPECIALA" as dorii sa stiu daca este vreo modificare si la legea 265/2007 care a modificat Legea 38/2003.???

#-o#-o#-o

Doresc sa mentionez ca ma intereseaza in mod special modificarile aduse la Art 52, alin.(d) din Legea 265/2007.
Intr-un cuvant... AM sau NU voie sa angajez un sofer ???
ARe sau NU dreptul un taximetrist sa lucreze pe autorizatia mea de Independent?

Sincer am obosit sa intru in legalitate...
Cu respect.. AdrianR.
Discuție Salariul minim?
Poate cineva sa imi spuna cu ce salariu (minim) poate fii angajat o persoana in postul de conducator auto pe masina de mare tonaj pentru transport de marfuri generale in trafic international?
Am cautat dar nu am gasit numai codul 832401.
In cazul in care am schimbat un PFA in I.I. care este procedura cea mai simpla de a putea desfasura si alta persoana activitatea (legal)? M-ar interesa daca se mai poate incheia o conventie civila... sau sa fac un contract de mandat? sau numai daca se face contract de munca?
Care este modul de impozitare pentru I. I. ?
Sunt in ultimul an la facultate, am dreptul la concediu de studii? In ce conditii? Cat? Cu cat timp inainte de examene?
Discuție Intrebare
Va rog sa imi spuneti daca un angajat (bugetar), poate sa isi ceara concediu fara plata pe o perioada de 60 zile. In cazul in care da, cui trebuie sa ma adresez? Cine trebuie sa imi semneze? seful meu direct, managerul? Asta in contextul actualei crize economice, si faptul ca institutia duce lipsa de personal, exista sansa sa nu imi semneze cererea?
In urma cu 3-4 zile s-a iscat un conflict de munca si pana se mai "limpezesc apele" as dorii sa ma linistesc putin...
Va multumesc anticipat.