avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate matrix2010

Activitate matrix2010

Am nevoie de putin ajutor intr-o problema pe care o am. Tatal meu a vandut o casa cu contract de vanzare-cumparare incheiat la notar. PLata trebuia sa se faca in 2 transe. Prima s-a facut atunci cand s-a incheiat contractul si a doua transa trebuia sa se plateasca pe data de 15.08.2013. Cumparatorul casei nu dispune de bani pentru a plati a doua rata si a cerut verbal o amanare. Eu in momentul asta cred dpdv legal ca as putea sa iau casa dar eu nu doresc lucrul asta, doresc doar corectitudine, sa se plateasca a doua transa si casa sa revina cumparatorului, dar in acelasi timp nu doresc nici sa fiu pacalit. ( sa pierd si casa si a doua transa de bani). Sper ca m-am facut bine inteles.
Contractul la notar este pe 3 pagini si eu le-am scanat si le am in calculator sub forma de fisiere (poze).
Citez cateva propozitii din contract:
"Pretul vanzarii este de xxxx din care noi, vanzatorii declaram ca am primit de la cumparator suma de yyy astazi, data autentificarii prezentului contract, in numerar, din resurse propii ale acestuia iar restul de zzzz o vom primi pe data de 15.08.2013 din resurse propii ale cumparatorului Avand in vedere faptul ca suma de zzzz, parte din intregul pret al vanzarii, urmeaza sa fie platita de catre cumparator pana la data de 15.08.2013, noi vanzatorii, in baza art. 2386 pct. 1 Noul Cod civil ne retinem o ipoteca legala de rang 1 pana la achitarea integrala a restului de pret"

Cam asta e ce am considerat eu important din contract, dar repet toate 3 pagini le am in caculator scanate si le pot pune la dispozita celui care ma poate ajuta.
Intrebarea mea e urmatoare: Eu pot sa-l pasuiesc pe cumparatorul casei orice perioada de timp (de ex. 2

luni, 2 ani) fara sa risc sa pierd a doua transa de bani? Binenteles orice alte informatii, chicite, etc sunt bine venite.

Tin sa multumesc anticipat persoanelor care ma vor ajuta.
Respect.
Bunica mea (din partea tatalui) a murit acum 8 ani si ceva. Tatal meu mai are cinci frati.Succesiunea casei si a terenului nu a fost facuta. De atunci tatal meu a platit an de an impozitul la casa si la teren, dar din pacate nu a pastrat toate chitantele . Ce am auzit eu poate fi un zvon ( adevarat sau fals). Este adevarat ca daca tatal meu plateste 10 ani la rand impozitul pe casa si teren devine propietar al casei si al terenului? Multumesc anticipat pentru raspuns si pentru eventualele informatii utile legate de acest subiect
Am lucrat cativa ani buni la privat la angajatorul meu. Din cauza crizei si pentru ca s-a strans cureaua 4 oameni vom lucra pana in martie. dupa care banuiesc ca vom intra in somaj. Intrebarea mea este urmatoarea: angajatorul este obligat sa ne dea salarii compensatorii? Multumesc anticipat
Pana in februarie 2005 am lucrat cu forme legale la 2 firme fara a mi se intocmi carte de munca propiu-zisa care amandoua mi-au eliberat adeverinta stampilate de I.T.M. la sfarsitul perioadei de munca. Totul in regula. In anul 2006 m-am angajat la alta firma fara a duce adeverintele de munca de unde am lucrat inainte nici pana in ziua de astazi. Mentionez ca din motive personale nu as dori nici acuma sa le duc. Referitor la depunerea electronica a cartilor de munca am vreo obligatie sa duc adeverintele de unde am lucrat la firma care lucrez acuma ? O sa mi se considere la pensie si primele mele 2 locuri de munca (sunt in posesia adeverinteler elibereate de firme si stampilate de ITM) ? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Acum cativa ani cumparam prosoape din bucur obor si le vindeam in targ cu un mic adaos. Totul a mers ok pana cand intr-o duminica a venit la mine un politist imbracat in civil s-a legitimat si mi-a cerut "ACTE DE PROVENIENTA A MARFII sau ACTE JUSTIFICTIVE ALE MARFII" (nu mai imi aduc aminte exact formularea) Nu am avut asa ceva, a trebuit sa dau spaga ca sa nu-mi confiste marfa. Intrebarea mea este urmatoarea: Ca sa vand in targ imi trebuie bonul fiscal de unde am cumparat marfa sau cum trebuie facut ca sa intru in perfecta legalitate?
Mulumesc anticipat persoanelor care imi vor raspunde.
Am incheiat cu un vecin un contract de imprumut la notar simplu fara garantii prin care eu i-am dat 2.000 euro cu restituirea banilor pana cel tarziu la 1 an de la incheierea prezentului contract. In cazul in care acest vecin nu da dovada de bunavointa sa-mi returneze banii as vrea sa stiu ce durata are acest contract la notar. Mentionez ca bunuri nu prea am ce sa-i iau si din ce stiu eu i se va opri din salariu 1/3 (o treime) pana la restituirea banilor. Ce m-ar mai interesa pe mine este daca aceasta oprire din salariu se efectueaza daca eu nu stiu unde lucreaza el (presupunand ca peste 1 an de zile el va lucra undeva). Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.