avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate MIRCEA AVASILOAIE

Activitate MIRCEA AVASILOAIE

Răspuns la discuția Permis suspendat, pedeapsa
Va multumesc pentru raspuns ,dar fiind prima abatere ,ce condamnare i se v-a da?
Buna ziua, unuia din copii (baieti) aseara i-a fost suspendat permisul pe 3 luni ptr. alcoolemie de 0,65 la miein aier pur expirat, i-a fost recoltat probe de singe, va-s ruga ce pedeapsa i se v-a aplica,si care e procedura de obtinere inapoi a permisului. Va multumesc.

[Mesaj editat - Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului de postare]
Răspuns la discuția Conditii de pensionare
BUNA ZIUA,AM INCEPUT SA LUCREZ DE PE 10 SEPTEMBRIE 1975 LA ELECTROCONTACT BOTOSANI CA SCULIER-MATRITIER, IN 1977-78 AM FOST IN ARMATA UNDE AM FACUT REGIMENTALA ,LASINDU-MA LA VATRA CU GRADUL DE SERGENT MAJOR ,AM LUCRAT PINA IN 01/01/1997,CIND AM FOST DAT IN SOMAJ PTR RESTRUCTURARIAM TERMINAT SOMAJULPE 27/09/1997,STIU CA INTREPRINDEREA ERA DE GRADUL UNU DAR ACU AM INTELES CA NU SE MAI I-A IN CONSIDERATIE GADUL ,INTREBAREA E :SUNT NASCUT PE 11/03/1957 CIN VOI PUTEA IESI LA CERERE LA PIENSIE,CA E FOARTE GREU FARA NICI-UN VENIT ,VA MULTUMESC
Buna ziua,va rog sa ma iertati ca revin pe un subiect deschis demult darnu am ce face fiind presat de situatie .Si anume - prin august 2008 am avut un contract la furnizor telefonie care dupa 3 luni am cerut sa mi se inchida venindu-mi sume mari de plata ,in inanuarie 2009mi-a venit ultima factura cu suma de 1200roni ,telefonul ca abonament pe 2 luni +taxa de reziliere .nu am platit fiind luat de o firma de recuperari ,care si pina in ziu de azi cu toate ca din ianuarie a trecut cei trei ani de cind primesc scrisori de somatie ,mi-a venit sa platesc4056,91roni ,ce m-a sfatuiti sa mai fac cu aceasta firma sa m-a lase in pace ,?
V-A MULTUMESC.
Discuție prescriere
Buna ziua ,am avut un abonament la vodafon,pe data de 8 august 2008, dupa 3 luni nu am mai platit venind facturi mari, pe 16 ianuarie 2009,mi-a venit ultima factura cu reziliere si dobinda la vreo 1200 de roni ,nu am platit, vodafonul m-a dat la recuperari,top factoring<,si azi mi-a venit o decizie ca ma da in judecata sa le platesc3,6831.91 roni, .INTREBAREA MEA ESTE:CARE E ARTICOLUL DE LEGE CARE SPECIFICA ,CA DUPA 3 ANI DE LA ULTIMA FACTURA SE PRESCRIE.?
Sau ce pot sa le raspund in caz de m-a da in judecata .va multumesc.
Buna ziua ,am 55 de ani ,am lucrat 23 de ani,la grupa 1,dar sunt si subofiter in rezerva ,as intreba nu pot benificia de pensie daca nu am fost activ decit in armata?
V-a multumesc ,daca nu prin ce an ar trebiu sa ies la cere?
Viata e foarte grea si nu stiu cum sa m-a mai descurc.
Ozi buna ,va doresc.
Buna, as dori sa stiu,(am un abonament telefonic la [editat] neplatiti si-s dat la recuperatori de debite) care este perioada de prescriere a acestui abonament si de la ce data se incepe :de cind ai facut abonamentul ,de cind ti l-a inchis sau de cind au inceput firma de recuperare sa-mi trimita scrisori,,,va multumesc.
Răspuns la discuția Vreau sa ajung la Haga
Buna de cite ori am incercat imi comunica ,ca e in deliberare si nui dat rezolutia,dar doamna de la arhiva imi comunica ca mi-a respins si acasa nu-mi mai trimiterezolutia,ce trebuie sa fac pe mai departe ,,,
va multumesc
Buna, dupa cum stiti am scris mai demult despre taierea a trei copaci nemarcati in padurea proprietate personala .
Dar stimabilul padurar mi-a trimis dupa doua luni un proces verbal fara sa fiu anuntat ,spunind ca refuz sa semnez ,semnind el in locul unui martor ,i-a si facut o declaratie semnata tot de el,si in felul asta in loc de trei copaci m-am trezit cu 11 si amenda de 2oo0 plus despacubire pt ocolo silvic de 400 roni ,
Am dat in judecata si am pierdut la Dorohoi ca nefondata ,cu toate ca s-a dovedit ca martorul nu a semnat si nu stia de acest p v,.
Am facut recurs la Botosani e 11 aprilia si mi s-a spus ca am termen pe 25 ,fiind sarbatoare nu se lucreaza ,luind legatura la arhiva mi s-a comuniocat ca s-a inchis dosarul si ca am pierdut iar.
Va rog sa ma ajutati ,ce trebuie sa fac sa pot dovedi ca nu eu am fost vinovatul ,si de ce trebuie sa platesc ptr altii?
Sa merg pe decizia ca traim in Romania si asta denota totul?
legea cu fals si abuz de fals nu se aplica si padurarului?
art 119 nu e valabilsi ptr altii ?
ptr mine 131 cum e valabil daca nu au nici-o dovada ca am taiat eu ,ptr ca am fost cinstit si am recunoscut la politie ca am taiat trei copacii?
Aspus ca imi da 1000 de lei amenda platibili in jumatate in 48 de ore dar nu s-a aplicat si apoi daca a trecut o luna de ce mai e valabil pr verbal?
Va multumesc. VREAU SA AJUNG LA HAGA CU ACEST DOSAR DAR NU STIU CUM SA FAC ,,,,FIINDCA LA NOI CISTIGA NUMAI CINE AU BANI.
Discuție explicatie
BUNA ZIUA,DACA CINEVA FACE UN IMPRUMUT LA BANCA SI MOARE ,DEBITUL V-A FI SUPORTAT DE GIRANTI SAU INTRA IN ASIGURARE CARE V-A PLATI BANCA?

MULTUMESC