avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate mary50

Activitate mary50

Cum se poate pune locuinta parintilor mei (tata a decedat si am facut succesiune,deci acuma suntem proprietari mama si cu mine ) pe numele unui copil de al meu (avind 3 copii ). Nimeni nu mai locuieste in locuinta si ceilati copii acum sunt de acord,dar in timp nu se stie daca se razgindesc. Mama mea momentan e la el.
Buna ziua,anul trecut sa schimbat conducta de apa pe strada,noi suntem proprietari a locuintei dar locuim in curte comuna cu chiriasi a primariei. Am cumparat casa cu contor de apa montat in pivnita,iar acuma sa pus unul comun in strada dar cind sa trecut pe noa conducta noi am ramas fara apa ca noa nu ni sa facut bransarea la apa. Am cumparat contor,dar montarea si bransarea nea costat, pe linga contor, 900 lei. Desi am intrebat atit la Apa cit si la Primarie de ce nu am fost bransati,nu am primit nici un raspuns. La 3 luni vin sa citeasca contoarele si platim citirea 11 lei si ceva. Ce se mai poate face?
Eu ma refeream la articolul 56 din lege.
Buna ziua,legea Pensionarii 127/2019 mai intra in vigoare la 01.09.2021,ma intereseaza articolul ce se refera la mamele cu mai multi copii.
Buna ziua,ma poate ajuta cineva cu un model de contestare a unui proces verbal pentru o amenda primita de sotul meu pentru viteza. In proces scrie ca a avut 81Km/h intro zona cu 50Km/h desi in zona e un semn cu doa restrictii,autoturisme mici 70Km/h si 50Km/h arata ca o remorca pe desen. Noi eram cu Opel Corza fara remorca.
Da scrie Judecatorie,dar care e diferenta?
Buna seara,sotul a primit amenda pentru depasirea vitezi,in procesul verbal scrie ca intro zona cu limita de viteza 50Km/h desi indicatorul arata doa viteze. Autoturismele 70Km/h,iar masinile mari 50Km/h,noi fiind cu un Opel Corsa.In procesul verbal scrie ca sotul a avut 81Km/h. Inteleg ca a depasit,dar e una cu 11Km/h si alta cu 31Km/h.Am inteles ca putem sa apelam la tribunal dar cit costa?
Buna ziua,se poate pensiona cu 10 ani mai repede si 2/3 ani lucrati daca exista un certificat de handicap accentuat ? Nu mai trebuie ca ani lucrati sa fie ca persoana cu handicap? Certificatul sa fie acordat inainte de a fi asigurat? ( Adica din copilarie ? )
Buna seara,articolu 52 din noa lege a pensiei , referitor la persoanele cu handicap a intrat in vigoare?
Persoanele diagnosticate cu handicap se pot pensiona mai repede indiferent de data cînd au fost diagnosticati cu handicap?