avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate nancyadina

Activitate nancyadina

Buna ziua,
dupa casatorie eu mi-am pastrat numele de fata ,iar sotul pe al lui si nu avem nume comun de familie. Acum eu as vrea sa iau numele de familie al sotului. Intrebarea mea este daca se poate acest lucru si cat timp ar dura procedura. Va multumesc anticipat.
Buna seara!
Vreau sa va rog a ma indruma cum sa fac lucrurile in mod sigur si legal. Sunt tanar student cu abilitati artistice, iar de curand am inceput sa fac difetite ornamente pentru gradina : pitici de gradina, statuete, ghivece din beton, ghips etc. Nu intentionez sa imi deschid magazin dar as dori sa am posibilitatea de a imi promova produsele pe internet si in targuri. Este necesar infiintarea unui PFA ( neplatitor de tva)? Veniturie obtinute nu or sa fie mari deaceea nu stiu daca merita aceasta investitie.
Este mai simplu devoltarea unui PFA pentru comerciant fara a mentiona faptul ca eu produc respectivele produse?
Ce mi s-ar potri mai bine?
Va multumesc !
Parintii mei au avut 3 copii. In urma decesului tatalui in 1994 s-a facut succesiunea iar partea ce mi-a revenit am cedat-o de buna voie fratelui meu care locuia impreuna cu parintii. In anul 2010 fratele meu a decedat iar in 2011 a decedat si mama. Dupa aceasta, relatiile cu sotia fratelui s-au degradat.
Solicit urmatoarele:
1- Cum sa procedez pentru a imi recupera partea cedata fratelui care intre timp a decedat;
2- Cum sa procedez pentru a imi obtine partea ce mi se cuvine in urma decesului mamei.

Va multumesc!
Buna ziua. As dorii sa va spun povestea mea: inainte de casatorie am contribuit cu o suma de bani la cumpararea locuintei in care stam ,insa banii cu care am contribuit i-am dat fara martori si fara nici un act.Banii provin din vanzarea unei case la care am acte.Locuinta cumparata este pe numele socrului meu caci el plateste rata la banca la diferenta de bani pe care i-am imprumutat din banca.de asemenea imbunatatirile facute in casa sunt cu banii mei dar chitantele sunt pe numele socrului ca el a cumparat materialele.Intrebarea mea este urmatoarea:in cazul unui divort as putea sa imi recuperez banii in cazul in care nu am hartii sau martori ca am dat banii?multumesc anticipat
Buna ziua.In urma cu jumatate de an m-am ccasatorit si am luat numele de familie al sotului.Sunt medic de profesie si am multe diplome pe numele de fata,de aici mai multe probleme toata lumea cunoscand numele vechi.Exista posibilitatea sa revin la numele de fata fara divot? sa raman casatorita si doar sa revin la vechiul nume?.Daca sotul nu este de acord este nevoie de vreo semnatura a lui? Multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția vecini galagiosi
multumesc tuturor pentru raspuns :)
Buna ziua. Sunt din Craiova si de curand am cumparat un apartament la etj 4 in care ne-am si mutat,insa am descoperit ca sub noi la etj3 locuieste un pustan de aprox 16-17 ani care nu are alta ocupatie decat ascultatul de manele non-stop
.Am incercat sa vorbim cu el fara nici o rezolvare,si cu mama lui dar degeaba.El locuieste singur mama lui venind de 2 ori pe sapt sa ii faca mancare si atat.Aduce tot felut de baieti cu care se cearta, si asculta muzica incontinuu. Ce putem face pentru ca suntem efectiv disperati ,avem rate foarte mari la acest apartament ,facem sacrificii foarte mari pentru el ca sa ne gandim cu groaza cand trebuie sa ajungem acasa.Am fost la sectia de politie de care apartinem am facut reclamatii si decratii dar degeaba.Am inteles ca daca are intre 16 si18 ani nu are venit si politia nu are cum sa il oblige sa plateasca amenzile,este adevarat asa ceva? sa plateasaca cine la crescut nu e normal?Va rog sa imi dati un raspuns caci nu mai putem zi si noapte la noi in casa sunt numai manele ,plang incontinuu caci nu am crezut ca ni se poate intampla asa ceva si sa fie fara rezolvare caci asa pare.Eu sunt medic rezident iar sotul meu prefesor,avem foarte mult de invatat amandoi dar ce sa spun efectiv nici nu ne auzim intre noi cand vorbim,dar de invatat,Va rog sa imi spuneti ce sa fac ,cui sa ne adresam .va multumesc anticipat.
nici prin notar daca depunem amandoi o declaratie sau ceva? multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze daca sunt pera insintenta
Buna ziua.As vrea sa va cer ajutorul in urmatoarea problema: peste o luna urmeaza sa ma casatoresc si am ceva nelamuriri in privinta numelui de familie.Eu vreau sa imi pastrez numele de familie la care sa adaug numele lui de familie ,iar el sa isi pastreze doar numele lui sa nu il adauge pe al meu. am inteles ca asa ceva nu se poate dar nu inteleg de ce caci sunt multe astfel de cazuri care au reusit .in final tot vom avea numele lui de familie comun,caci am inteles ca aceasta ar fi problema, doar ca eu as avea ambele nume reunite .Eu ma numesc adina stoian iar dupa nunta as fi frut sa fiu adina stoian-pertescu iar el alin petrescu la fel ca si pana acum.
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca se poate asa ceva si eventual pasii pe care trebuie sa ii fac in acest sens multumesc anticipat