avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate mirela81

Activitate mirela81

Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Multumesc mult pt raspuns.De unde pot intra in posesia dovezii incetarii platii indemnizatiei pentru CCC? In afara de aceasta dovada mai am nevoie si de alte documente ,ca nu am timp sa ma plimbe ei pe drum ca mai am nevoie de nu stiu ce document ? Deci nu ar fi nici o problema daca as ajunge la Agentia de Somaj luni 21.01.2013 ?
Buna seara
am si eu nevoie de cateva informatii in legatura cu trecerea din indemnizatie crestere copil in somaj:

- am intrat din somaj in prenatal si mi a ramas o luna de somaj restanta.
Luna aceasta pe 17, copilul meu implineste 2 ani.
Cu ce acte trebuie sa ma prezint la AJOFM si pe ce data, daca exista o data limita pentru a beneficia de luna de somaj restanta ?

Multumesc anticipat !
Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la concediul de odihna al sotului meu:este angajat de 1 an si 3 luni iar pana in momentul de fata nu a beneficiat decat de 4 zile concediu de odihna.Ce se intampla cu restul de 17 zile?mai pot fi luate sau platite tinand cont ca sunt din anul precedent?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Am revenit ptr a va multumi din suflet ptr ca mi'ati fost de mare ajutor de fiecare data de cate ori m'am lovit de cate o problema la care nu aveam nici o rezolvare si nici cunostinta de cauza.Si de data aceasta v'am urmat sfatul si s'a rezolvat prin completarea acelei cereri de repunere in plata.Va multumesc inca o data ptr promtitudinea de care a'ti dat dovada de fiecare data. va doresc o seara buna.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua.Din pacate am revenit din nou cu o problema mai delicata.Luna trecuta m'am prezentat la somaj cu un medical de 10 zile intre data 7.07.2010-16.07.2010.problema e ca acest medical ma incurcat in legatura cu data la care trebuia sa ma mai duc la viza.normal pe carnet data ptr viza era 21.07.2010.
doamana de acolo a inteles ca eu o sa'i duc medicale pana in luna septembrie cu continuitate si mi'a spus ca viza o sa o mai pun tocmai cand mi se termina ultimul medical in septembrie.luna aceasta am revenit pe data de 19.08.2010 cu al dolilea medical de 10 zile si asa am descoperit ca nu mai am dreptul la somaj si nici la indemnizatia ptr cresterea copilului.motivul ca am depasit o luna de cand nu mai m'am dus la viza.si tot abia acum a inteles doamna ca defapt eu ii duceam concediu fractionat cate 10 zile pe luna timp de trei luni.Sunt disperata ,nu stiu incotro sa o mai iau ;daca puteti sa ma ajutati cu un sfat daca exista vreo sansa ptr a remedia aceasta neintelegere.ca totul sa intamplat dintr'o simpla nentelegere.sunt constienta ca e un caz mai dificil dar tot sper ca poate o exista vreo solutie .va rog din suflet sa ma ajutati daca puteti.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc mult ptr raspunsuri.Concediul medical trebuie sa mi'l dea medicul de familie sau medicul care imi urmareste sarcina?Nu vreau sa va plictisesc dar vreau sa stiu concret la cine trebuie sa apelez.??(chiar maine am programare la medicul ginecolog si sa stiu daca ii pun domnului dr. aceasta problema).Mai exact de cate zile de concediu as mai avea nevoie si daca se pot da toate odata sau treptat???Va multumesc din suflet ptr rabdarea acordata.
Buna ziua.Sunt insarcinata in 2 luni si urmeaza sa nasc in ian 2011.Sunt in somaj din data de 16 apr.2010 pana in oct.2010.(beneficiez 6 luni de somaj).asta inseamna ca o sa raman 3 luni descoperita.am inteles de la dumneavoastra de pe forum ca solutia ar fii concediu medical dar in cazul meu se poate avand in vedere ca sunt 3 luni?Cum ar trebui sa procedez ptr a beneficia de acea indemnizatie de crestere a copilului?www.avocatnet.ro/images/smil...
Va multumesc mult pentru sfaturile date.Am fost la ITM ( Ploiesti) dar din pacate nu ma poate gasi,deoarece sediul firmei este in Bucuresti si punctul de lucru in Ploiesti (sunt din Ploiesti).Nu vreau sa va plictisesc dar chiar nu mai stiu incotro sa o mai iau. M'ati sfatuit sa depun o cerere in scris si sa iau nr de inregistrare...unde ar trebui sa o depun la sediul firmei (Bucuresti) sau la punctul de lucru in Ploiesti ca asa mi'ar veni mai usor.???va multumesc mult ptr rabdarea acordata
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra:rabdarea mea a ajuns la capat.Preavizul meu s'a terminat pe 16.04.2010 si eu inca nu am primit nici un document de la firma la care am lucrat (decizia de concediere,anexa 14,carnetul de munca) ma tot amana ca nu sunt gata si ca cei de la ITM au spus ca o sa dureze cam 2 saptamani pana o sa le dea cim si ca o sa ma sune cand o sa fie gata.Au trecut si cele 2 saptamani si nici un semn.Cred ca e rea vointa ca sa ma incurce sa nu imi bag actele de somaj.La fel si cu drepturile banesti care mi se cuvin mi'i sa spus ca o mi le primesc odata cu actele ptr somaj ....spuneti'mi va rog cum sa o conving ca sa'mi elibereze cat mai repede actele necesare ptr somaj.(as mai vrea sa stiu cu ce art.si alin.ar trebui sa se incheie cim ptr a beneficia de somaj ca sa nu semnez ceva in necunostinta de cauza).
Dupa cum am specificat mai sus,pe data de 16.04.2010 m'i s'a terminat perioada de preaviz.Cat trebuie sa astept acum pana mi'i se va da de la firma actele necesare pentru somaj?(ca interesul meu este sa'mi depun dosarul cat mai repede.,am inteles ca exista un termen de 30 de zile). Mai am nevoie de un sfat:cum sa procedez in cazul in care mi se refuza plata zilelor (4)de concediu de anul trecut si concediul pe anul asta (ian-febr-mart)si plata preavizului?pana in prezent nu am primit nici un ban, si presupun ca asta a fost motivul pentru care a refuzat prezenta mea la servici in timpul preavizului?