avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate conico

Activitate conico

Proprietati inscrise in decizia ANAF fara act de proprietate.
Buna ziua!
Tatal meu locuieste intr-o zona rurala, respectiv in casa parintilor mamei mele. Inca de cand mama era in viata a aparut o decizie de impunere pe numele tatalui meu in care sunt inscrise toate proprietatile detinute de bunica materna.(mama mamei) acestea fiind facute fara un titlu de proprietate si fara o succesiune. Tatal meu refuza plata pe motiv ca el nu are act de proprietate pe numele lui. Cum el este in varsta ...ce putem face cu datoriile lui de la ANAF? Si ce solutii sunt dupa ce nu va mai fi? Noi copii lui vom fi obligati la plata lor?putem renunta la "mostenire"? inca nu am reusit sa elucidam cum a trecut primaria pe decizia Anaf totul pe numele tatalui meu, atata timp cat mama decedata mai are frati in viata si care nu au facut succesiune. Multumesc.
Scopul rampei este strict pentru femeile care au copii mici maxim 5..6 la momentul actual si le este greu sa coboare pe scari. Dar daca tu nu poti cara un carut de 5 kg imi este greu sa cred ca poti manevra o rampa de minim 15kg. Tabla utilizata in oferta are 15kg doar ea fara profile, balamale si etc.
Rampa exterioara pt 3 trepte ar bloca partial si usa mica a blocului, si nici unghi pentru a manevra un carucior nu ar fi, de carucior pentru o persoana handicapata nici vorba.Este un fel de ambitie a unora pe banii nostri. Asemenea rampa este montata la un singur bloc iar ei doresc desfiintarea ei pt ca nu poate fi manevrata si folosita.
Asta le-am propus si noi dar evident nu au acceptat. Au ignorat pe cei care cereau explicatii si au dus tabelul semnat si direct introdus in lista.
De asta doresc sa aflu solutii pentru a modifica daca nu pretul macar sa poata fi utilizata.
Multumesc pentru raspuns.
Toata discutia rampei a fost facuta pe grupul de fb.Presedintelui i s-a spus doar ca s-a discutat cu vecinii, total neadevarat. Si a insistat la presedinte sa primeasca listele sa obtina ea semnaturile.Tot pe fb s-a pus si un sondaj in care au votat si cate 2 persoane din acelasi apartament, si unii dintre ei nu fac parte din asociatie. Nu a fost inclus in discutie comitetul executiv. Multi au fost abordati la usa fara sa li se explice concrect cat costa si in ce consta rampa. Fiind un bloc care nu este prevazut cu 2 iesiri si avand 3 trepte la intrare si 5 la interior, panta rampei iese din discutie, plus manevrarea ei fiind greoiaie. Celor care au fost de acord li s-a spus ca va creste cu cativa lei pretul rampei. Multi au realizat tarziu ce au semnat si unii dintre ei ar vrea sa renunte la vot.Si argumentul a fost doar ca firma care o va face ia promis ca va fi foarte usoara,dar fara a prezenta date tehnice si oferta fara manopera sau termen de valabilitate pentru a contracara prima oferta.
Stiam ca la astfel de lucrari se impune acordul apartamentelor direct afectate de montarea acestor rampe.
Suma alocata rampei a fost inclusa deja intr-o singura transa.
Pe vecina care a adunat semnaturile nu a delegat-o nimeni pentru acest lucru,adica si eu pot cere piscina in scara blocului si daca obtin 50+1 o pot face?
Tot vecina care a strans semnaturile a adus si oferta cu pret mai mare si au votat pe fb, pt mine asta nu este nici ok si nici clar, multi nu au fb, multe apartamente sunt inchiriate.
In mod normal cred ca se impunea o sedinta, 3 oferte...faptul ca pretul este cu 20% mai mare ca prima si insistenta ca oferta ei este mai buna, mie mi se pare ca ar fi si un joc de interese.
Aceasta rampa nu va putea fi folosita de catre o persoana cu handicap spre exemplu, daca tot facem ceva ma gandesc ca trebuie facuta cu cap din prima, altfel vom plati alta in caz de apare o persoana cu handicap.
Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc nou care face parte dintr-un ansamblu de 5 blocuri si o singura asociatie.
La blocul nostru s-a dorit montarea unei rampe. S-a intocmit un tabel cu cei care fac parte din asociatie, initial a fost presedintele in bloc dar nu s-au strans semnaturile, iar vecina care a propus montarea rampei a luat listele si a mers doar la cei care doreau rampa, obtinand in final 50+1 din cei care fac parte din asociatie. Desi initial am avut 2 oferte, si au obtinut pt cea mai ieftina semnaturi, apoi au refacut tabelul si au mers din nou la cei care doreau rampa.
Cat de legala este aceasta operatiune?Si cat de legal este sa ne puna penalizari la acest fond?
Ce putem face sa anulam aceasta decizie si sa obtinem macar alta oferta mai buna.
Multumesc.
Multumesc pt raspuns, acum contractele sunt pe o prerioada limitata initial...ce se intampla dupa expirarea contractului? adica tatal isi doreste ca fiica sa mearga la facultate si sa invete..nu sa lucreze...dar ea insista sa lucreze...si vrea sa stie si la ce sa se astepte...in cazul unei adresari in instanta a copilului? se ia in calcul si ca a lucrat si atunci nu trebuia sa ii plateasca pensie?
Buna seara!
Am si eu o nelamurire cu privire la plata pensiei alimentare pentru un copil de 20 de ani stundeta la zi. Trebuie platita pensie alimentara in continuare sau nu? se poate sista doar pe perioada contractului de munca? Tatal s-a implicat la plata taxelor de scolarizare si a platit pensie alimentara desi nu are o decizie judecatoreasca ci doar pt ca si-a dorit ca, copilul sa mearga la o scoala si sa aibe un viitor mai bun.
A 2 a intrebare este daca nu mai plateste pensie si copilul introduce actiune in instanta se plateste si retroactiv? ideea este ca tatal a platit banii in mana fara o dovada a platii.
Răspuns la discuția Ce spune noul cod penal?
Va multumesc!
Cam asa ma gandeam si eu, normal ca asta ia promis ca divorteaza, ca o va ajuta si va fi alaturi de ea!Acum nu stiu exact cuvintele daca au fost ca te iau de nevasta ca la romi sa ma scuzati..nu prea exista casatorii, cu cealalta s-a casatorit gravida fiind, si daca voia sa divorteze o facea de anul trecut de cand sustine el ca au relatie, desi la cat de razvratita este ea in momentele acestea..probabil este prea sigura ca asta se va si intampla. Stiu ca ideal ar fi sa realizeze ea ce se intampla...dar....totul a fost premeditat caci el a citit codul penal...o lua de la scoala, o plimba asta nu la seductie intra?
Buna seara! Doresc sa ma ajutati intr-o problema.
Un adult casatorit si cu copil intretine relatii sexuale cu o tanara de 16 ani jumatate, tipul nu este divortat..dar spune ca isi va rezolva aceasta problema.Eu fac parte din familia fetei.Ideea este urmatoarea, ea a fugit cu el de acasa, si cu ajutorul politiei a revenit acasa.Dar ne ameninta ca noi nu ii putem desparti si ca vor face mai rau! Ce putem face in privinta asta? El afirma ca nu putem face nimic, si este foarte sigur pe el, ea cat a fost cu el si cand am vorbit cu ea acasa,totul s-a intamplat doar ascultati de el, orice miscam ea se duce repede si spune sau pana sa ne prindem noi eram deja ascultati. Au fost inclusiv la politie numai dupa ce a fost invitat telefonic individul..sa dea o declaratie ca a fugit de acasa de buna voie.Desi declaratiile lor nu se pupau. Vreau aspect legal.Stiu ca vor fi opinii sa ii lasam in pace..dar care parinte si-ar lasa copilul in aceasta situatie? Va multumesc!
Răspuns la discuția pierdut contract casa original
:-/
Buna seara!
Am si eu o prietena care si-a pierdut contractul de casa original cel cu timbru fiscal pe el, ea are restul de exemplare cu sampile originale, ce poate face in acest caz?
Se poate da pierdut cel cu timbru fiscal si sa mearga la notarul respectiv si sa ii puna alt timbru fiscal pe unul dintre cele pe care le are?
ce riscuri sunt daca cineva gaseste acel contract?
Va multumesc anticipat.