avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate zallyna

Activitate zallyna

Răspuns la discuția Dosar instanta pierdut
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti mai intai la arhiva sa studiati dosarul si sa vedeti ce este acolo...


Ce sa fac la arhiva, cand in notificare mi se comunica "...pentru refacerea dosarului disparut".
Chiar nu raspunde nimeni pentru aceasta neglijenta, la dosar aveam acte doveditoare sustinerii cererii pe care nu mai am cum sa le mai procur in duplicat.
Am fost notificata sa depun un nou set de inscrisuri la dosarul aflat deja pe rolul instantei, dar fara termen.
Se mentiona in acea notificare sa refac toate inscrisurile, incepand cu cererea inroductiva si terminand cu actele doveditoare.
Cine raspunde de aceasta fapta?
Pot cere stramutarea dosarului pe motiv de legitima banuiala?
Răspuns la discuția Inselaciune sau abuz?
Si care ar fi temeiul juridic?
Dar o plangere penala la parchet nu se poate?
Un imputernicit goleste un cont al unui titular, fara stirea acestuia. Cum mai poate titularul sa-si recupereze paguba?
Răspuns la discuția Dobanda taxa poluare.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Va trebui sa o formulati avand ca temei legal exact decizia Curtii Europene de care faceti vorbire.

Multumesc de buna-vointa.

Sa o formulez...ce?
Tocmai asta este nelamurirea, ce sa formulez?
Cerere de revizuire sau actiune separata?

Mi s-a admis cererea de restituire taxa poluare achitata in 2009, dar cu dobanda calculata la 45 de zile de la data introducerii cererii, desi am cerut-o expres de la data platii acesteia.
Conform jurisprudentei curtii europene, Hotararea din 18 aprilie 2013 stabileste clar data de la care curg dobânzile acordate cu ocazia restituirii unei taxe percepute cu încălcarea dreptului Uniunii, anume de la data achitarii acelei taxe ilegale.
Intrebarea este:
Pentru recuperarea acestei dobanzi, acum va trebui sa formulez cerere de revizuire a sentintei Tribunalului, a deciziei Curtii de Apel, sau va trebui o actiune separata, cu atasarea primului dosar, care contine toate documentele?
Este legal (contabiliceste vorbind) ca pe un contract de asistenta juridica un avocat sa treaca la onorariu "pro bono" ?
Este adevarat ca acel client nu platit nimic, fiindu-i ruda aptopiata.
Sau care ar fi fost metoda legala de asistenta gratuita a unui client, tinand cont ca o delegatie are la baza un contract si o chitanta?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Nu asta era ideea, sa ramana in devalmasie cu celalalt coproprietar.
Cadastru nu se face, pentru ca este extravilan si inca nu s-au lamurit de la primarie daca vor toti vecinii terenurilor limitrofe.Asa este cu extravilanele...
Am cumparat un teren impreuna cu cineva in cota indiviza de 1/2 fiecare, cu contract la notar.
Ce va trebui sa fac pentru a putea vinde partea mea, tinand cont ca nu mai stiu nimic de celalalt coproprietar, care detine tot in cota indiviza cealalta jumatete?
Răspuns la discuția contabilitate cabinet de avocat
Multumesc pentru promptitudine.
Si cum se procedeaza, se merge la fiecare institutie personal si se semneaza contracte?
CAS este de fapt casa de pensii a avocatilor?