avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate toporan florentina

Activitate toporan florentina

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un model de contract prestrari servicii ( colaborare) de traducere, incheiat intre traducator si biroul de traduceri?
M-ar interesa pe ce perioada se incheie contractul (se stabileste de comun acord), ce clauze se pun pt nerespectarea contractului de catre traducator?
Care pot fi modalitatile de plata;in urma fiecarei comenzi sau se poate remunera lunar traducatorul pt numarul total de lucrari pe luna curenta?

Astept raspunsul dvs.
Multumesc,
Cristina
Buna ziua,

Va rog daca ma puteti lamuri in printa taxelor de deschidere a unui SRL-D;m-am documentat si teoretic nu costa nimic deoarece esti facilitat de stat dar am aflat ca se plateste taxa pt CIF si inca ceva iar cu tot cu capitalul social ar costa in jur de 500 RON.
Ma intereseaza daca se plateste ceva pt deschidere si ce anume mai exact.
Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc!
Va multumesc pentru indrumari .
Ce forma juridica imi recomandati, SRL sau SRL-D?
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea din titlu: care este diferenta intre un SRL neplatitor de TVA si un SRL-D?

Multumesc frumos
Imi va trebui o persoana atestata pe traduceri ca si angajat sau ca si asociat?

In cazul in care nu-mi pot infiinta Biroul de traduceri, ca si cod CAEN, pot infiinta ofirma pt consultanta in managemant si afaceri dar profilul sa se axeze tot pe colaborarea cu
traducatori si pe traduceri?

Pot depune un proiect pe SRL-D pentru a beneficia de fondurile nerambursabile de la stat pt acest business?
Buna ziua,

Doresc sa-mi infiintez un Birou de traduceri(SRL sau SRL-D) insa nu sunt traducator autorizat, poate fi acesta un impediment?
Multumesc pt raspuns.
Ideea este ca nu ma poate da afara deoarece vrea sa angajeze 2 persoane pe postul meu, unde am facut fata singura 7 luni.
In cazul in care insista sa semnam decizia cu acordul partilor, ii pot cere 2 salarii compensatorii?
Buna ziua,

Nu am mai scris de mult dar ma aflu in aceeasi situatie, difera doar firmele.
Seful vrea sa renunte la serviciile mele dar nu sa ma concedieze ci sa semnam decizia cu acordul partilor, eu nu vreau sa semnez nimic deoarece daca imi voi da demisia sau voi semna cu acordul partilor imi va lua dreptul la somaj.
Ma poate obliga sa semnez daca nu vreau, daca nu sunt de acord?
Ce mi se poate intampla cel mai rau daca nu vreau sa semnez?
Offff....deci nu pot face nimic decat ce spun ei ca sa fim ok ...de ambele parti, nu-mi pot apara drepturile in nici un fel, astea sunt legile in tara noastra.
Buna ziua,din nou, in aceeasi problema care s-a sovedit a nu fi concediere ci vor sa-mi incheie colaborarea de comun acord...adica sa-mi dau demisia si ei sa mi-o accepte.
Acum problema e ca eu mi-am facut treaba bine si nu vreau sa plec doar pt ca nu le place fata mea; ba mai mult imi ofera si un salariu in plus -compensator cum ar veni- dar eu nu vreau dor un ul pt ca: 1)banii aceia nu-mi ajung pana gasesc altceva de munca; 2)din cate stiu sunt obligati sa ma tina cel putin 6 luni angajata, deci le pot cere salariu compensator pt 3 luni?
Iar daca nu vreau sa-mi dau demisia si sa le semnez nimic cam care credeti ca ar fi riscurile pt mine?

Multumesc frumos!