avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Munteanu V

Activitate Munteanu V

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate in rezolvarea unei dileme.Poate cineva a avut acest caz.
Eu sunt societatea X din Romania inregistrata ca platitor de TVA.Achizitionez marfa de la societatea Y din Elvetia,firma ce are mai multe sucursale in alte tari (Germania,Italia,Polonia,etc).Eu primesc o factura de la societatea Y cu un cod TVA valid in VIES inregistrat in Germania,cu mentiune "livrare intracomunitara".Transportul este organizat de mine,transportatorul ridica practic marfa din Elvetia.Se plateste in vama la TYGEN Elvetia o suma de 50-60 euro care ar fi o taxa speditie.
Eu consider cumpararea o achizitie intracomunitara tinand cont de codul TVA din Germania?
Multumesc mult.
Răspuns la discuția CONVENTIA DE DARE IN PLATA
Multumesc
Una din conventii face obiectul unei tranzactii imobiliare
A doua conventie se refera la masini si diverse utilaje
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in ce conditii trebuie incheiate conventiile de dare in plata pentru a nu fi lovite de nulitate sau pentru a fi atacate.Trebuiesc autentificate la notar sau sa poarte viza unui avocat?
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema daca ma poate ajuta cineva:
Sunt angajata ca director economic la o firma de contabilitate,expertiza si audit financiar.Acum cateva zile am fost numita de catre tribunal expert contabil pentru efectuarea unei expertize contabile intr-un proces in care una dintre parti are in desfasurare cu firma la care lucrez un contract de audit financiar ,contract care se desfasoara de acum 2 ani si continua.Am fost la cea firma ,stiu conducerea,am facut verificarile necesare ptr rapoarte.
Vreau sa depun o declaratie de incompatibilitate ptr a fi numit un alt expert.
As vrea sa stiu la ce departament al Tribunalului trebuie sa o depun si ce urmeaza in continuare.Tribunalul trimite raspuns?
Multumesc
Daca ma poate ajuta cineva am urmatoarea problema urgenta:
-administratorul este numit prin actul constitutiv fara a se specifica vreo remuneratie
-ulterior,la 2 ani de la infiintarea firmei se face o Hotarare AGA prin care se hotaraste ca administratorul va fi retribuit lunar cu 10.000 lei
-administratorul are contract individual de munca de 8 ore la o alta firma
Am urmatoarele nedumeriri:
-poate fi platit numai pe baza acestor elemente,fara a exista si un contract de mandat?
-ce contributii retin:impozitul salarii (16%), sanatate angajat (5,5%) si sanatate angajator(5,2%)?Este corect?
Multumesc mult
multumesc mult
Un SRL din Romania vrea sa-si infiinteze un punct de lucru in Italia pentru ca ar vrea sa se supuna legilor fiscale din Romania (in perspectiva ca vor avea si angajati acolo).Vreau sa intreb ,daca ma poate ajuta cineva,cum se poate deschide acest punct de lucru in Italia si orice alte aspecte fiscale poate implica acest lucru.Multumesc mult.
Cu rugamintea de a avea un raspuns mai urgent.
Răspuns la discuția drept de abitatie viagera
Multumesc pentru raspuns.
Reprezentant legal al copilului a fost un ''curator si procurator de fonduri'',respectiv o prietena de-a mea.Acest lucru schimba cu ceva situatia?
Multumesc si astept un raspuns.
Am o nelamurire si vreau sa intreb un avocat daca ma poate ajuta.
Eu am divortat si ompreuna cu fostul sot am incheiat un contract de vanzare cumparare potrivit caruia am vandut apartamentul copilului nostru minor in varsta de 10 ani.Pentru ca eu am vrut ca copilul sa nu ma poata da afara din casa cand vrea am rugat notarul sa stipuleze ceva in contract pentru a ma proteja.Acesta a introdus in contract un paragraf care suna astfel:''eu,vanzatoarea M.V.declar ca imi rezerv dreptul de abitatie viagera asupra apartamentului vandut impreuna cu fiica mea M.A.''
Acum ,un jurist mi-a spus ca nu sunt protejata cu nimic intrucat fiica mea la implinirea varstei de 18 ani poate face ce vrea cu apartamentul,inclusiv sa ma dea afara din casa daca doreste.
As vrea sa stiu daca asa este?Si in acest caz ce pot face sa am o protectie?
Multumesc mult.
Multumesc jester.