avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate nasu

Activitate nasu

Stimati colegi , va rog sa-mi spuneti daca facturile telefonice sunt considerate cheltuieli deductibile pentru ca nu este o interpretare unitara de catre cei de la finante. Multumesc.
Am fost 20 ani cadru militar . Detin un apartament in calitate de chirias, acesta fiind locuinta de serviciu. Exista legea 357/2006 care permite institutiilor publice sa vinda chiriasilor locuintele de serviciu.Conducerea unitatii refuza fara motiv sa-mi aprobe sa cumpar locuinta. Ce pot face? Ii dau in judecata sa-i oblig sa -mi vinda apartamentul?
Discuție taxa auto
Va salut.Am depus o actiune la tribunal sa mi se restituie taxa auto. Instanta mi-a respins-o deoarece a considerat ca am platit suma solicitata la Administratia Financiara din alta localitate , aceea avind calitate procesuala si nu institutia de la locul meu de domiciliu. Problema este ca nu ma mai pot indrepta cu o alta actiune intrucit acum doua zile am indeplinit termenul de 3 ani. Pe calea recursului pot invoca introducerea in cauza si obligarea la plata unitatii financiare unde am platit?Eu locuiesc in Braila si am platit la Galati, pentru ca masina o am in leasing si a trebuit sa platesc acolo. va multumesc.
Va salut. Am nevoie de un model de actiune la legea 221/2009, privind despagubirea celor care au fost arestati politic pe timpul comunismului.Va multumesc.
In anul 2009 am promovat o actiune pentru a fi obligata societatea sa-mi platesca orele suplimentare. Am solicitat expertiza contabila , s-a efectuat dar am formulat obiectiuni.Pentru ca instanta mi-a admis obiectiunile parata a formulat cerere de stramutare pentru banuiala legitima , considerind ca instanta prin admiterea obiectiunilor si-a depasit rolul activ. Termenul de judecata la ICCJ este 02.02.2011.Am termen de judecata la tribunal pe 07.07.2010.In aceasta situatie dosarul meu se suspenda pina la judecarea cererii de stramutare?
Răspuns la discuția ore suplimentare
Multumesc dl.Zaharia. Rezolutiunea unui contract de vinzare - cumparare se timbreaza la valoare?
Am formulat o actiune pentru plata orelor suplimentare. s-a efectuat expertiza mi-a calculat orele suplimentare efectuate si suma pe care trebuie sa o incasez dar in incheierea expertizei se concluzioneaza ca nu trebuie sa primesc nici o suma intrucit in contractul colectiv de munca se prevede ca pentru munca nenormata am primit un spor de 25%.dar in codul muncii se prevede pentru orele suplimentare un procent de 75%.ce trebuie sa fac?sa solicit anularea contractului colectiv de munca pentru ca nu respecta codul muncii?
Va salut.Am incheiat un contract de vinzare -cumparare a unui imobil , la notariat.Cumparatorul nu a mai achitat suma stabilita in termenul legal astfel ca trebuie sa reziliez contractul. cum ma sfatuiti sa procedez intrucit trebuie sa intabulez imobilul pe numele meu , care sunt costurile, cit este taxa de timbru.Va multumesc.