avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Jane Doe Bucuresti

Activitate Jane Doe Bucuresti

Multumesc. Insa ONG-ul se incarca cu o cheltuiala de TVA destul de mare , pentru factura asociatului sau. Proiectul vizeaza program de instruire. Este posibil atunci ca SRL-ul sa nu factureze cu TVA, intrucat cursurile sunt autorizate?
Buna ziua,
Asocierea intre un ONG si un SRL au castigat o licitatie la o institutie publica. Liderul asocierii este ONG-ul.
Avand in vedere ca ONG-ul nu este platititor de TVA, catre clientul final va proceda la refacturarea serviciilor prestare de SRL cu TVA?
Multumesc!
Evident ca nu pot obtine un credit in aceste conditii. Insa nu este rea vointa din partea angajatorului, dovedita prin inscrisuri, in conditiile in care m-am obligat la returnarea sumelor transferate din culpa sa?
Multumesc pentru raspuns. Numai de cheltuieli de judecata nu mai am chef de plata :-( prepunand ca fostul angajator castiga, si instanta considera ca sunt pasibila de plata cheltuielilor de judecata
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie foarte neplacuta si m-ar ajuta un sfat privind optiunile pe care le am.

Fostul angajator a virat la lichidarea ultimului salariu o suma mai mare. Initial n-am sesizat, considerand suma in plus ca fiind proivenita din bonusurile cuvenite.
Dupa insistente mi-a trimis ultimul fluturas, si apoi o somatie de plata cu ameninta de dare in judecata.
I-am trimis o scrisoare politicoasa in care ii explicam situatia, ca nu doresc sa beneficiez de acea suma incasata nejustificat, si ca dovada de buna-credinta ii voi transfera esalonat pe durata a 5 luni suma incasata, atasand prima dovada a transferului bancar in contul sau. Mentionez ca in acest moment nu am niciun venit, de la data desfacerii contractului de munca cu fostul angajator, mi-e foarte greu sa adun banii acestia din veniturile sotului.
Fostul angajator nu accepta acest act de buna credinta si, sub forma de ameninta verbale prin telefon, ameninta in continuare ca ma da in judecata ca sa dai toti banii.
Ce sa fac in continuare?

Multumesc,

JDB
Doamna va multumesc!
Firma are activitatea suspendata din 2006, asa ca nici macar impozit forfetar nu pot spune ca au de luat :-)
Buna ziua,

Am o firma infiintata in 2003, ca nu a avut niciun fel de activitate , deci nu a generat nici profit in toti acesti ani.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva clarificari:
- de ce ANAF transmite somatii standard cu aceasi suma de plata de 550 lei, infiderent daca firma a avut sau nu profit?
- care este instanta competenta in baza prev art 172-173 /OG 92 din 2003?
- cu un model de contestatie impotriva acestui titlu executoriu?

Cu stima,
JDB
Buna ziua,

Ce pot sa fac in situatia in care fostul asociat pretinde drepturi la dividende pentru perioada in care a fost asociat, desi a renuntat expres la toate drepturile in calitatea de asociat al firmei X SRL, cat si a dreptului la dividende?
Mai este indreptatit sa le solicite?

Multumesc anticipat
Va multumesc pentru clarificare
Buna ziua,

Dupa cat timp de la terminarea contractului de munca conf art 55 lit b, ar trebuie fostul angajator sa fie pregatit sa-mi inmaneze cartea de munca, avand in vedere ca rapoturile noastre de munca au incetat?
Exista vreo modalitate prin care il pot soma sa-mi-o inmaneze, in cazul in care rea-vointa/nepasarea/etc duc la tergiversarea acestei situatii? Mi-o poate trimite prin posta cu confirmare de primire?

Multumesc anticipat,
JDB