avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaBB

Activitate ElenaBB

Discuție Recuperari
daca imi depun dosarul pentru pensie anticipata mi se pot plati recuperarile, majoritatea fiind mai vechi de 30 de zile. Mentionez ca este vorba despre o institutie bugetara.
Daca revin la serviciu dupa cele 126 zile de concediu post natal primesc stimulentul de insertie?
Daca se doreste sa se revina la munca din concediul de crestere a copilului inainte de durata de 2 ani este necesar sa imi anunt angajatorul in scris?
Am o firma care ofera servicii de cazare de scurta durata ca activitate principale.
Ca activitate secundara am trecut servicii de restaurante 5610. Ce trebuie sa fac ca sa trec acest cod CAEN 5610 ca activitate principala?
Sunt beneficiar al legii 118/1990 si am scutire de impozit pentru un imobil si terenuri. Sunt mostenitorul unic al imobilului si terenului pentru care vreau sa beneficiez de scutirea de impozit, dar nu am facuta succesiunea. Dar am totusi o declaratie notariala pentru alt imobil prin care accept succesiunea atat dupa mama cat si dupa tata.
In aceste conditii pot beneficia de dreptul conferit de legea 118/1990 ?
Răspuns la discuția succesiune
Si eu am fost deportat in Baragan, deci sunt beneficiar al aceleiasi legi 18/1990 prin care am scutire de impozit pe o cladire si terenuri. Deci pe baza acestui drept si pe baza declaratiei acelaia pot beneficia de scutire de impozit?
Discuție succesiune
Parintii mei au fost deportati in Baragan si deci au beneficiat de scutirea de impozit pe terenuri si cladiri conf. legii 18/1990. Eu sunt beneficiar al aceleiasi legi. Am declaratie notarial ca accept mostenirea. Metionez ca nu si fratele meu a decedat, deci sunt singurul mostenitor.
Pot in baza declaratiei sa beneficiez de scutirea de impozit?
Răspuns la discuția succesiune
Am declaratie notariala cum ca accept mostenirea
Discuție succesiune
Parintii mei au fost deportati in Baragan si beneficiari ai legii 18/1990 prin care sunt scutiti de plata impozitului pe o proprietate. Ei au decedat. Eu sunt de asemenea beneficiar al acelaiasi legi. Nu am facut succesiunea, dar am certificat de mostenitor. Pot in baza acestuia sa il duc la taxe si impozite pentru a beneficia de scutirea de impozit pe o proprietate
Parintii mei, decedati au cumparat in anul 1991 un apartament din fondul locativ de stat. eu nu gasesc contarctul doar o decizei in care este specificat ca ua cumparat imobilul de la adresa respectiva. Daca nu sunt inscris in cartea funciara imi pierd dreptul de proprietate prin mostenire, fiind unicul lor fiu.