avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate alina hinsea

Activitate alina hinsea

Răspuns la discuția Amenda rovinieta Bulgaria
Avand in vedere ca Bulgaria se afla in UE, credeti ca exista vreo reglementare legala care sa precizeze ca este necesara cumpararea rovinietei atat pentru autoturism, cat si pentru remorca, separat, sau doar un abuz din partea agentilor bulgari? In Romania nu exista o astfel de obligatie. Care este pararea dv.?
Am circulat in Bulgaria cu un autoturism la care am avut atasata o remorca ( platforma pe care transportam o alta masina). Am achitat rovinieta, insa la un control de rutina in Bulgaria am fost amendat pentru ca nu aveam rovinieta decat pentru autoturism nu si pentru remorca ( rovinieta se referea la 3,5 tone).
1. Cum pot contesta procesul-verbal?
2. Ar fi trebuit sa posed rovinieta separat si pentru remorca?
Discuție desfacere cim
Dupa desfiintarea postului am emis decizia de desfacere a contractului individual de munca (concedierea pentru motive neimputabile salariatului) pentru salariatul care ocupase initial acel post. Care este termenul in care salariatul poate contesta aceasta decizie? 30 de zile sau 45?
Discuție transfer
In urma promovarii concursului la INM, un angajat din sistemul de aparare si ordine publica isi poate continua activitatea prin transfer la Ministerul Justitiei, sau trebuie sa demisioneze?
1.Poate o firma din Danemarca sa angajeze direct, fara a fi nevoie sa contacteze o firma de crewing, personal roman pentru o nava de croaziera? (ma refer atat la personal special, respectiv marinari, cat si personal auxiliar, in sistem hotelier, respectiv, barman, bucatar, camerist, etc).
2.Firma angajatoare este obligata in vreun fel fata de statul roman, in sensul virarii catre acesta a contributiilor pentru angajati?Mentionez ca persoanelor li se vor incheia contracte de munca in Danemarca.
3.Angajatii romani sunt obligati sa plateasca si in Romania impozit, CAS, CASS, sau acestea sunt optionale?
Multumesc!
o sociatate comerciala doreste sa incheie un contract de custodie, iar societatea care primeste bunurile s-a oferit sa i le si vanda. in aceasta situatie trebuie sa incheie si un contract de consignatie?
Discuție spor de noapte
daca in cim nu s-a stipulat spor de noapte pot fi obligat la plata lui