avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1280 soluții astăzi
Forum Activitate nonapap

Activitate nonapap

Buna ziua! Urmeaza sa ma angajez ca si asistent personal a unei persoane cu handicap grav. La moment acea persoana cu handicap beneficiaza de o indemnizatie de 610 lei. Dupa angajare, eu ca si asistent personal voi avea un salariu sau doar acesti 610 Ron vor fi singurii bani ridicati de la primarie? Va multumesc!
Discuție partaj
Buna seara! In cazul unui divort, dupa 15 ani de casatorie in timpul caruia sotii au achizitionat un apartament cu trei camere, cum se face partajul? Mentionez ca sotia are 2 copii majori dintr-o casatorie anterioara (tatal copiilor nu este actualul sot). Copiii au vre-un drept in acest partaj? Unul dintre copii a fost infiat de actualul sot. E posibil ca sotul sa vinda jumatatea lui de apartament fara a cere permisiunea sotiei? Va multumesc mult pentru raspuns!!!
Discuție cetatenie
Buna! Sunt cetatean al Republicii Moldova, casatorita de aproape 2 ani cu un cetatean roman. Am detinut pentru 1 an permis de sedere in Romania. La moment este expirat, motivul fiind stabilirea pentru o perioada in Grecia. La momentul incheierii casatoriei ni s-a spus ca pot obtine cetatenia Romaniei dupa 5 ani. In cazul in care eu acesti 5 ani i-am locuit impreuna cu sotul in alt stat, mai pot obtine cetatenia romana sau e nevoie de 5 ani locuiti in Romania. Ce imi recomandati.... sa imi refac actul de rezidenta sau exista o alta procedura legala? Va multumesc aniticipat!!!
Buna ziua!!! Sotul meu are o fetita dintr-o casatorie anterioara careia ii plateste pensie alimentara. Eu sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in iulie. Dupa nasterea copilului sotul e obligat sa plateasca aceeasi suma drept pensie sau aceasta se poate reduce la jumatate ca urmare a faptului ca mai are un copil? Mentionez ca pensia achitata acum lunar este de 150 RON. Ce trebuie sa intreprindem pentru asta? Se poate rezolva in instanta? Va multumesc!
Răspuns la discuția mostenire
Va multumesc mult pentru raspuns!!! O zi buna tuturor!!!
Discuție mostenire
Buna seara! Sper sa ne poata ajuta cineva si pe noi... Bunicii sotului meu vor sa ne dea casa impreuna cu terenul pe care este construita. Specific ca bunicii au 3 copii, soacra mea si doi fii, dintre care unul este cu handicap si are nevoie de ingrijitor. Care este cel mai potrivit act: testament, act de vanzare-cumparare, donatie? Asta ca sa nu ne trezim dupa moartea bunicilor ca careva dintre copii are pretentii asupra casa.
Sau.... bunicii ar putea sa-i lase casa fiului lor cel cu handicap, iar noi fiind ingrijitorii lui legali am avea vre-un drept asupra casei?