avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate salomeeaalexandra

Activitate salomeeaalexandra

Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc. Despre asta era vorba. Ce acte? Din pacate timpul nu este intotdeauna de partea noastra iar aceste drumuri de dute- vino ne doboara.

Multumesc raspunsuri si pentru amabilitate
Răspuns la discuția Succesiune
multumesc pentru raspuns. Ma inteleg cu mama, problema este de acte si bani, presupun ca sunt taxe sau mai stiu eu ce si am fi dorit sa aflam dinainte. Daca este si vreun timp limita( ex. 6 luni-12 luni) timp in care sa facem succesiunea
Discuție Succesiune
Buna ziua,
In urma cu 2 luni tatal meu a decedat :sorry:
In urma acestiu eveniment trist, trebuie sa facem actele de succesiune( eu si mama). Ma puteti ajuta in aceasta privinta? Este vorba despre un apartament cu 3 camere. Ce documente trebuie sa intocmim, unde, daca si pe unde avem de achitat vreo taxa...

Va multumesc
Alexandra
Inteleg ca evident pot face copilul, dar drepturile banesti nu imi vor reveni pe perioada de pana la 2 ani, deoarece am contract pe perioada determinata. In cazul in care contractul se prelungeste( dupa aceasta prima prelungire de 9 luni) sau mi se continua la o alta societate voi putea beneficia de toate drepturile cuvenite?
Buna ziua,
Doresc sa aflu cateva informatii.
Incepand cu data de 05.07.2010 sunt angajata cu carte de munca perioada determinate pana la sfarsitul lunii septembrie. Incepand cu luna octombrie mi se va prelungi contractual cu 9 luni. Inainte de aceasta companie am lucrat cu contract perioada nedeterminata mai mult de 12 luni.
Impreuna cu sotul meu dorim sa facem un copil.
Avand contract pe perioada determinata pot beneficia de concediu pentru crestere copil, indemnizatie? Din ce luna pot intra in concediu prenatal? Daca intru in concediul prenatal contractul de munca se va suspenda sau se suspenda doar atunci cand voi naste? Care sunt conditiile de acordare a concediul de crestere copil si beneficiile banesti aferente.
Multumesc frumos
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.: cum putem recupera cartea de munca de la angajator? Sotul meu a lucrat cu carte de munca la o societate. La un moment dat a avut concediu medical pe care l-a prezentat angajatorului. Din pacate nu a fost luat in calcul, ulterior a plecat de la acea societate. Cartea de munca a fost inchisa dupa cateva luni de cand el nu mai lucra acolo. Salariul din perioada concediului medical nu l-a primit. Nu isi poate ridica CM deoarece angajatorul sustine ca sotul meu ii datoreaza bani din niste deplasari nejustificate. Lucru neadevarat. Nu am specificat, dar au trecut cel putin 2 ani de cand sotul nu mai lucreaza acolo. Ce ne sfatuiti sa facem in aceasta situatie?
Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,

Va scriu deoarece am cateva nelamuriri.
Pe data de 30.06.2010 contractul meu de munca inceteaza prin acordul partilor. Deoarece voi fi plecata din tara, noul contract de munca la urmatorul angajator va incepe cu data de 05.07.2010. Acest contract va fi pe perioada determinata de timp( in prima faza 3 luni- perioada de proba; apoi se va extinde cu 12 luni). In cazul in care vom( eu si sotul meu) dori sa facem un copil voi putea avea parte de aceleasi beneficii ca in cazul contractului de munca pe perioada nedeterminata?
Multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra.
O zi frumoasa,
Alexandra
Buna ziua,
Saptamana trecuta am fost concediata. Motivul?!? Nu il cunosc, deoarece nu exista.
Am fost invitata de catre seful meu la el in birou la o anumita ora. M-am dus, lasand la o parte toata treaba pe care o aveam, deoarece seful dorea sa discute cu mine. Ma gandeam ca vrea sa imi dea raspunsul vis-a-vis la invitatia la nunta mea( care apropos, era in acel moment peste fix 1 luna cand imi schimb si prefixul la varsta).
Ajungand in birou am fost intrebata cum stau cu pregatirile de nunta, daca mai am mult, ce mai am de facut... atmosfera destinsa si degajata, nimic care sa imi dea de banuit ce avea sa se intample. Apoi.... intra colegul meu de la departamentul de legal.
Nu mica mi-a fost mirarea cand am fost pusa la zid. Singul lucru comunicat a fost: "Deoarece nu ai a atitudine potrivita pentru acest post iti prezint 2 variante: 1 Incetarea contractului de munca imediat ca fiind incompetenta sau 2 Iti platim salariul pana la sfarsitul lunii iunie si ai toate celelalte drepturi ale angajatului companiei, raspunsul il vrem maine...."
Lucrez in aceasta companie din decembrie 2008, pe aceasta pozitie( travelboard assistant) din octombrie 2009, deci pot sa spun ca am o vechime de 1an si 4 luni si niste zile. Sefii meu au o vechime de: a seful direct:9 luni, iar cel de departament de 6 luni.
Nu am putut sa cer detalii de ce, ce anume facusem, in schimb am primit replica cum ca de acum inainte ma voi putea ocupa avand tot timpul din lume pentru planificarea nuntii.
Lucru ciudat din punctul meu de vedere deoarece sunt tipul de angajat care nu se invoieste, nu isi ia concediu decat atunci cand munca de la birou o permite, nu intarzii, nu intru in conflict cu nimeni, nu barfesc iar de planificat nunta nici pomeneala in timpul orelor de program, muncesc si toti colegii mei o pot spune etc...
In ziua urmatoare, am fost chemata din nou pentru a da raspunsul. Totul a fost pe fuga, parca sa nu cumva sa pot sa am timp sa ma interesez daca e legal corect ceea ce fac.
Am ales pana la urma partea cu salariul platit pana la vara.
Ce as fi putut face in aceasta situatie? Legal dupa ce am semnat aceste documente se mai poate face ceva
Va multumesc pentru timpul ajutat si va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Alexandra