avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate mpetrea

Activitate mpetrea

Multumesc pentru raspuns.Mi s a eliberat adeverinta ,dar nu ca cea din anexa 12.Se spune doar ca anterior 2001 am avut grupa 1 cu 100 % conform hotararii judecatoresti,fara pomenirea Anexelor 2 si 3,ceea ce nu ma ajuta.
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti:
Anterior 2001 am lucrat in grupa 1 cu 75%.Am dat uzina in judecata si am obtinut grupa 1 cu 100%.Ulterior am beneficiat de conditii speciale pentu un loc de munca si o activitate cuprinse in Anexele 2 si 3 din Legea 263.
Pentru reducerea varstei de pensionare faptul ca am obtinut 100% in instanta m_a avantajat,dar pentru stabilirea punctajului mediului anual,din cauza faptului ca uzina refuza eliberarea unei adeverinte conform Anexei 12 din leg 263,perioada anterioara lui 2001 nu poate fi asimilata conditiilor speciale.Cei care au avut 100% fara a actiona in instanta au obtinut adeverinte ,dar celor care au au dat uzina in judecata nu li se precizeaza faptul ca anterior 2001 si-au desfasurat activitatea conform Anexelor 2 si 3(Art 30.pct e din Legea 263).Sper ca m am facut inteles.Multumesc.
Dacă se poate face in acest sens,ma puteti ajuta cu un articol,va rog?

mpetrea a scris:

Multumesc pt raspuns.Parca ar fi diferit fata de raspunsul precedent?Are pensie,dar nu numai ca nu este întreținut,dar cel rămas este persecutat continuu.De primit bani nu se pune problema,ca nu a primit nimic,a făcut actul numai ca ceilalti frați sa nu primească nimic.Si cum poate fi dat afara,nu prin "atacarea"actului (in instanta?)?

gi-jane2 a scris:

nu, dar il poate da afara si sa il evite pana moare, aia e. Va trebui sa se descurce singur fara ajutor de la copil.
Are pensie ?



Multumesc pt raspuns.Parca ar fi diferit fata de raspunsul precedent?Are pensie,dar nu numai ca nu este întreținut,dar cel rămas este persecutat continuu.De primit bani nu se pune problema,ca nu a primit nimic,a făcut actul numai ca ceilalti frați sa nu primească nimic.Si cum poate fi dat afara,nu prin "atacarea"actului (in instanta?)?

gi-jane2 a scris:

nu, dar il poate da afara si sa il evite pana moare, aia e. Va trebui sa se descurce singur fara ajutor de la copil.
Are pensie ?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca un contract de vanzare cumparare cu abitatie viageră,mai poate fi atacat de una din persoanele titulare ramase în viața ,care a "transferat"proprietatea unuia dintre copii,iar acesta se comporta revoltător.Multumesc.
Buna seara.In anul 2002,la 3 ani de la casatorie(recasatorie),unchiul meu a cumparat un apartament cu precizarea ca desi este casatorit, in contractul de vanzare cumparare proprietar sa fie trecut numai el,intrucat banii proveneau din vanzarea unui apartament inainte de a se recasatori.Acum acesta a decedat si ne intrebam ce drepturi are vaduva acestuia,Precizez ca unchiul meu are un copil din prima casatorie.Multumesc.
Va multumesc pentru raspunsul dvs.Desi este vorba de o relatie de familie,mama-fiu(mai ales nora,de),pentru ca tatal a decedat la scurt timp dupa ce i-au facut actul de vanzare cumparare cu ABITATIE viagera,aceasta este sicanata in permanenta,nepermitandu-i se sa intreprinda ceva prin curte sau sa vina ,asa cum spuneam,persoanele neagreate de catre nora la ea in vizita.Se poate face ceva in acest sens?I -au montat si camere de luat vederi in camerele in care locuieste si in curte,numai pentru a urmari(mai bine zis a spiona,pentru ca nu i-au spus ce reprezinta aceste dispozitive)tot ce misca .Acum sustin ca este casa lor, ca ei sunt proprietari si ei hotarasc ce are si nu are voie sa faca.
Sper ca am fost inteles in exprimare.Multumesc
Buna dimineata
Va rog sa imi spuneti ce drepturi mai are o persoana care a vandut o proprietate cu contract de vanzare cumparare cu abitatie viagera.Este normal ca persoana careia i s-a facut vanzarea sa ingradeasca dreptul fostului proprietar de a mai primi pe cineva in vizita,desi locuiesc in case separate in aceeasi curte?Va multumesc.
incepand cu 1.04 2001 exista obligativatea transmiterii informatiilor caselor judetene in format electronic.in concluzie:pana la 1.04,am consemnat in cartea de munca grI,dupa aceasta data,desi am adeverinta de la uzina,este inregistrat si la cj,beneficiar de conditii speciale.ce nu se intelege?
am solicitat o adeverinta din care sa reiasa stagiul meu de cotizare.aici este evidentiat si faptul ca firma a transmis documentele privind conditiile speciale.incepand cu 1.04.2001,acestea nu au mai fost consemnate in cartea de munca....