avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate 60cornelia

Activitate 60cornelia

buna ziua,
un pfa are o esalonare de un an la impozit venit la anaf, isi plateste corect ratele chiar si in plus, iar inainte de scadenta regularizari pe anul anterior isi achita integral esalonarea , deci anticipat cu 5 luni. Anaf nu opereza inchiderea esalonarii , pfa plateste in continuare ptr imp.regularizari si cand el considera ca nu mai are de plata nimic afla de fapt ca ,desi a platit inainte de termen esalonarea , ptr faptul ca nu a depus cerere de inchidere esalonare , i-a fost anulata si recalculate dob si penalitati incat are inca 1200 lei. este corect?
Răspuns la discuția PFA crestere albine
multumesc ptr ajutor
Răspuns la discuția PFA crestere albine
mai precis va rog, nu am experienta in zootehnie
multumesc ff mult
buna ziua si la multi ani
- care este documentul contabil ptr inregistrarea in contabilitate a albinelor atat a celor ca aport cat si acelor infiintate ulterior la un pfa, ii.
multumesc
cum inregistrez familiile de albine nou infiintate , care este documentul contabil?
daca am absovit facultatea de medicina pot sa ma inregistrez la somaj ptr. a primi indemnizatie ?, am fost la agentie si mi-a spus ca anul acesta nu ??? de ce nu mi s-a explicat , deci daca rezidentiatul este in noiembrie , si angajarea ca medic rezident o sa fie in ianuarie pot sa beneficiez de indemnizatie de somaj?
va multumesc
va rog frumos,
un administrator de firma fara contract de angajare nici la firma lui si nici la o alta firma , avand probleme grave de sanatate poate sa se pensioneze pe caz de boala?
are o vechime in munca de peste 25 ani la o firma de stat , acum este administrator la firma proprie si medicul i-a propus sa se pensioneze , poate sa faca acest lucru ? il afecteaza daca obtine venituri pe firma?
va multumesc
va rog frumos,
daca o firma are tva de plata din anul 2011 poate compensa cu tva de recuperat din anul 2012 ?
va multumesc
va rog frumos,
o asociatie agricola a functionat pe o perioada determinata de 5 ani , acest timp a expirat la 01.09.2012, care sunt pasii ce trebuie urmat ptr.lichidare, cine face bilantul de lichidare ? trebuie sa contactez un lichidator?
va multumesc
Răspuns la discuția CAS 5,5% platit la PFA ?
puteti sa ma lamuriti cum completez d112?
- ptr un pfa /ii cu activ de comert ce selectez la denumire ceanta? dar la tip asigurat?
va mutumesc