avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate giovani

Activitate giovani

Răspuns la discuția Executare silita- partaj
nu comunicam deloc...am incercat o sa incerc prin mediator nici nu stiu cat timp mai am la dispozitie?hotararea a venit in ianuarie luna aceasta...multumesc oricum asta era finalul.
Răspuns la discuția Executare silita- partaj
sunt mai putin pregatit in cauza dar ma interesa un raspuns de ajutor in situatia in care sunt de executare silita ,exista vreo posibilitate de iesire,sau de a plati in rate ,nu am primit somatie inca, nici nu stiu ce pot sa fac...sa inchiriez imobilul?va rog sa imi spune-ti daca sau cum pot scapa de executare...#-o.multumesc anticipat.e vorba de o casa si o sulta ceruta de fosta sotie...nu am servici ,nu pot imprumuta de la banca...:-/
Răspuns la discuția Executare silita- partaj
va intrebam daca fac un act de donatie altcuiva mai are vreun drept de sulta ?daca eu numai am nimic pe numele meu nici o proprietate adica?
Răspuns la discuția Executare silita- partaj
multumesc mult. trebuie sai platesc eu sulta,imobilul mi sa atribuit mie,nu stiam daca il pot vinde fara semnatura ei,sau numai cu hotararea.ceea ce nu stiu,ce act este mai sigur vanzare--cumparare sau donatie,ca din cateam anteles se pot ataca si actele an termen de sase luni. cu respect va multumesc pentru ajutorul acordat....
As avea si eu o intrebare...in urma unui proces civil de partaj cu fosta sotie,legea mia incuviintat 60/100 mie,iar 40/100 fostei sotii,la care ma astept la esecutarea silita.Antrebarea mea ar fi daca se executa numai partea ei de 40/100 din imobil sau antreg imobilul adica 100/100 pentruca atunci ar urma sa ma scoata in strada cu familia....sau daca pot vinde partea mea de imobil. cu respect va multumesc
Discuție recurs partaj
cum pot sa stiu daca face recurs sau nu recamanta?paratul trebuie sa astepte pronuntarea ?cate sanse de reusita are un recurs la partaj?multumesc#-o
in ianuarie 2004 m-am casatorit, peste cateva zile m-am antors la munca in italia unde lucram din 2001.la sase luni dupa parintii mei au decis sa ne faca vanzare cumparare unui imobil.si cum eu eram afara i-au facut acte sotiei pana la antoarcerea ei in italia la mine ,de lucrat nu a lucrat ci dupa decesul tatalui a fugit noaptea din italia, ajunsa in romania a luat ce-a fost din casa si a anaintat divors urmat de partaj necontribuind cu nimic.mama mea poate sa faca ceva.ce sanse am avea ea avand si o nepoata in avocatura. va multumesc pt sprijin
Cum pot muta un dosar de partaj fara copii intr-un alt judet;localitate -dosarul fiind spre final?
Răspuns la discuția dosar de partaj fara copii
A solicitat avocatul 80% casa a evaluat-o la 20000 de euro insa nu stiu ce inseamna sulta sau cum se calculeaza masa totala de partaj tinind cont ca banii ei nu i-am impartit niciodata,nu stiu cat ar trebui sa fie sulta caci ea mi-a cerut 15000.procesul dureaza de trei ani si relatiile care le are ma fac sa cred ca nu am nici o sansa.multumesc.
am un dosar de partaj cu fosta sotie ,se judeca drepturile ei asupra casei care am construit-o eu singur terenul fiind mostenire de la parinti din 2001.ne-am casatorit in 2004 si ne-am despartit in 2009 ,eu am lucrat in italia din 2001,ea a lucrat doar un an.am facut actele la casa vanzare cumparare pe numele la amandoi cand ne-am casatorit .am pus martori si probe in dosar care dovedesc asta.intrebarea mea este ce alte probe mai pot folosi ca sa nu beneficieze de munca mea ci doar de ce ii apartine legal.mentionez ca am avut conturi separate eu am intretinut-o iar banii ei si ia luat cand ne-am despartit.ce alte probe sa mai pun?multumesc anticipat pentru ajutor.#-o