avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate petru lucaci

Activitate petru lucaci

Răspuns la discuția OUG nr 36/2013
Va multumesc,o zi buna!
Cu stima Lucaci P.
Discuție OUG nr 36/2013
Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti referitor la art 12.pct.(3) unde se spune ca la "inscrierea la una dintre categoriile de pensii prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, plata venitului lunar de completare inceteaza la data acordarii dreptului de pensie, conform deciziei de pensie"
Sa inteleg ca plata se suspenda la primirea Deciziei, sau la plata primei pensii(plata care poate fi facuta la cateva luni dupa primirea Deciziei)
Va multumesc mult.
Cu consideratie, Lucaci Petru.
Răspuns la discuția Pastrare scutire impozit
Multumesc mult,o zi buna!
Cu stima, Lucaci p.
Cineva mosteneste de la tata un aparatment intr-o cladire declarata monument istoric, scutit de la plata impozitului pe cladiri. Poate sa-l ofer spre sedere unor prieteni in baza unui contract de comodat al carui obiect il constituie remiterea spre folosinta temporara si gratuita a respectivului apartament, deci fara realizarea vreunui venit si fara a pierde scutirea de la plata impozitului ?
Răspuns la discuția Din CCC1 in CCC2
Va multumesc foarte mult!Ati fost foarte explicit si de mare folos! Sa fie intr-un ceas bun! Multumesc inca odata.
Cu stima, Lucaci P.
Buna ziua si La Multi Ani !
O mama a nascut in luna aprilie 2011.CM s-a terminat in iulie 2011 cand mama a intrat in CCIC pana ce copilul are doi ani. In decembrie 2011 aceasta mama ramane insarcinata si urmeaza sa nasca in august-septembrie 2012.
Vis a vis de CCIC existent, aceasta mama nu stie:
- ce trebuie sa faca acum,inainte de nastere
- ce trebuie sa faca imediat dupa nastere
- ce trebuie sa faca la expirarea CCIC pentru primul copil
- cum i se va calcula idemnizatia pentru al doilea copil ( mentionez ca acum are media venitului net pe 12 luni , adica 1150 Ron / luna)
Va multumesc!
Răspuns la discuția Tranfer in multinationala
Va multumesc mult! Cu stima, Lucaci
Buna ziua!
Lucrez intr-o multinationala cu locatie si in Arad. Am aplicat pentru un post care este intr-o locatie din Coreea de Sud.
Am de ales intre doua variante:
-suspendare contract la unitatea din Arad si angajare in unitatea din Coreea de Sud (toate demersurile sunt facute de multinationala).
-transfer in cadrul multinationalei de la unitatea din Arad la cea din Coreea de Sud.
Pentru ca abia dupa ce optez pentru una din variante primesc o oferta in precontract si pentru ca momentan nu am alte informatii, va rog ajutati-ma cu un sfat.
Va multumesc!
Va multumesc mult!
Lucaci Petru
Buna ziua.
Spuneti-mi va rog, dupa ultima ordonanta, un autoturism care circula pe timp de iarna poate fi echipat cu:
- patru anvelope de iarna
- doua anvelope de iarna
- patru anvelope all season

Va multumesc!