avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate nicutamas

Activitate nicutamas

[b Multumesc,voi fi mai precis:pe baza Certif.de incadrare in grad de handicap zzzz/martie2006,(eliberat de com.de expertiza) m-am pensionat conf.L19 ART47,la limita de varsta, mai repede cu 5ani.In anul 2012, ianuarie,am fost convocat la com.centrala de exp. pe baza Certif.yyyy/noiembrie 2006,(eliberat tot de com.de expertiza) care mi-a fost si anulat(dar numai acesta) Intrebarea este daca Certif.zzz/martie 2006 este afectat de anularea Certif.yyyy/noiembrie 2006,mai ales ca la aceasta data ma incadrez ca varsta la criteriile de pensionare legale ptr.limita de varsta
Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti ptr.a ma lamuri.
Va multumesc foarte mult,insa nu am fost lamurit pe deplin.Am relatat ca sunt detinatorul unui Certificat......cu nr zzzz/16 03 2006 cu valabilitate permanenta beneficiind de drepturi conf.Legii 19/2000 Art 47si a altui Certificat...nr.yyyy/23 11 2006,beneficiind de drepturi conf Legii 519/2002 (acesta fiindu-mi anulat de comisie).Certificatul nr zzzz... mai este valabil?
In data de 11 martie 2012 la orele 19:33,am pus o intrebare in Forum,la care nu am primit raspuns.Va rog a ma lamuri in problema ridicata(daca se poate),mai ales ca in situatia mea se afla (in orasul in care locuiesc) 92 la suta,dintre persoanele cu dezabilitati, la care"onor" comisia centrala le-au anulat certificatele de incadrare in grad de handicap
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract de intretinere
Va multumesc foarte mult.Sa va dea Dumnezeu sanatate.
In data de vineri 13 01 2012 ora 12,22 am postat pe Forumul Avocatnet.Ro o intrebare legata de un contract de intretinere,la care nu am primit nici un raspuns.
Rog a mi se da unele lamuriri la problema ridicata,intrucat este vorba de o persoana in varsta pe care vrem sa o stim in siguranta.
Va multumesc.
In anul 1983 se incheie un contract de intretinere intre doua parti,respectiv parintii in calitate de transmitatori si fiul acestora impreuna cu nora in calitate de primitori,pe1/2 parte din intregul unei constructii existente si inscrisa in C.F. cu clauza de reziliere, fara nici o pretentie din partea primitorilor,in cazul in care transmitatorul considera ca nu sunt indeplinite obligatiile din contract.
In anul 1990, din partea transmitatorului decedeaza sotul,sotia mostenind prin succesiune(prin renuntarea celorlalti mostenitori) partea de 1/2 imobil si iesirea din indiviziune.
Recent,decedeaza din partea primitorului fiul transmitatorului,urmand a se face succesiune si dupa acesta
Tinand cont de acestea intreb:
- contractul de intretinere mai este in vigoare (din cauza decesului celor doua parti)?
- ce mosteneste la succesiune partea ramasa din primitor(respectiv nora si alti urmasi ai primitorului)?
- partea ramasa din transmitator mai poate rezilia contractul ?
- cum este mai bine a rezilia acest contract,inainte de succesiunea care urmeaza,sau se poate rezilia si dupa aceasta ?
Am adresat aceste intrebari numai din spirit de precautie.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția aplicabilitatea unei legi
Muyltumesc foarte mult pentru raspunsul promt pe care mi l-ati transmis.
Va doresc multa sanatate.
Cu stima.
O Lege sau H.G.R.publicata in Monitorul Oficial,dupa cat timp se aplica si daca are aplicabilitate si retroactiv?
Va multumesc
Am varsta de 64 ani,sunt pensionar si sufar de astm bronsic infecto-alergic de cand ma stiu.Copil fiind am fost purtat de catre parintii mei pe la diferite spitale sau dispensare din tara(Tarnaveni,Tg.Mures,Bucuresti,Sibiu) pe unde am locuit in decursul anilor,nici unul din parinti negandindu-se sa pastreze recomandari medicale facute acum 50-60 de ani.La intoarcerea din armata, la intr.la care am fost angajat mi s-a deschis o fisa medicala la care primul diagnostic pus pe aceea fisa in data de 25 10 1969 a fost de "viroza respiratorie"acordandumi-se concediu medical de 10 zile.Dupa mai multe diagnostice ca "rinita alergica" ,"bronsita asmatiforma", am fost gasit in urma testarilor alergic la praf si fungi.Ca urmare a acestora si a unor crize asmatiforme, in anul1988,martie,pe fisa mea medicala apare:astm bronsic infecto-alergic,rinita alergica.In anul1994,pe baza bolii si in urma unui dosar medical am obtinut un Certificat de incadrare intr-o catagorie de persoane handicapate.....,cu valabilitate de un an.In17 11 2005 pe baza aceluiasi diagnostic si diferitelor acte depuse la dosarul medical(internari, cure la salina,etc)obtin alt certificat cu valabilitate de un an,ca apoi in data de16 03 2006,comisia de expertiza imi elibereaza un certificat permanent.In acelasi an la data de 23 11 2006 comisia de expertiza,reverificandu-mi dosarul medical imi elibereaza Certificatul de incadrare in grad de handicap (accentuat),cu valabilitate permanenta.In data de 28 12 2011 primesc in cutia postala o adresa de la Consiliul Judetean-Directia Generala De Asistenta Sociala Si Protectia Copilului,care stipuleaza ca:in baza art.90<2 alin.1 lit.b si alin.5din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,coroborate cu prevederile art.36 alin.5 dinH.G.R.nr268/2007 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.448/2006,in temeiul prevederilor art.8 alin1 din anexa la H.G.R.nr.1434/2004 privind atributiile si Regulamentul-cadru de organizare si functionare a D.G.A.S.P.C.imi este suspendat cu data de 01 12 2011 dreptul de asistenta sociala,pana la incheierea procesului de reevaluare.Dupa o zi,in data de 29 12 2011,tot in cutia postala,gasesc o alta adresa in care sunt invitat la o data din luna ianuarie2012 la comisia de reevaluare,specificandu-se ca adresa mi-a fost trimisa cu confirmare de primire(neadevarat ,eu nesemnand de primirea acesteia si nefiind nici timbrata ca o srisoare cu confirmare) .Intreb daca este legal cum se procedeaza ,eu trecand in decursul anilor prin atatea comisii de expertiza,pana am fost incadrat in acest grad de handicap.cu valabilitate permanenta ,mai mult de atat,eu obtinand cerificat de incadrare in anii2005,2006,inainte de data de 06 12 2006 cand a fost emisa legea448/2006 si publicata in Monitorul Oficial Nr 1006 din 18 12 2006. in Va multumesc pentru rabdare,anticipat pentru eventualitatea unui raspuns si va doresc un an nou cu sanatate.
Apreciez si multumesc tuturor celor care dau raspunsuri problemelor ridicate . Totusi daca se poate as dori sa fiu si eu ajutat in problema aratata.Va multumesc