avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate ungcor

Activitate ungcor

Răspuns la discuția Ce trebuie sa fac ca sa divortez?
Notarul stabileste si program vizite copil, pensie alimentara etc?
Buna ziua,
Unde trebuie sa ma adresez pentru divort cu 1 copil minor si fara bunuri comune dobandite in timpul casniciei? Divortul e de comun acord.

Multumesc,
multumesc mult
Buna ziua,
De curand mi s-a cerut de la Directia Asistenta Sociala o adeverinta privind veniturile realizate in perioada concediului de crestere copil. (adeverinta de la Directia FINANTELOR PUBLICE). In acea perioada am avut venituri din inchirieri si unele ajutoare acordate de angajator datorita prevederilor Contractului Colectiv de munca ( ajutor Pasti, Craciun s.a) , desi contractul de munca era suspendat.
E posibil sa am vreo problema si sa mi se impuna sa retunez ceva din indemnizatia de maternitate, calculata la acea vreme (2009) pe baza veniturilor din ultimele 12 luni?
Ma puteti ajuta cu vreun act normativ care sa ma lamureasca?
Cu multe multumiri,
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Doresc sa cumpar un apartament cu banii obtinuti din vanzarea unui bun detinut inainte de casatorie. Sotul meu are copii dintr-o casatorie anterioara, iar impreuna avem un copil. Ce acte ar trebui facute sau cum ar trebui sa facem cumpararea astfel incat noul apartament sa revina dupa decesul nostru fiului meu? Avand in vedere ca el se va cumpara cu banii investiti de mine inaintea casatoriei, copiii sotului nu au drept de mostenire. Poate sotul sa renunte in actul de cumparare la drepturile lui si actul sa fie facut doar pe numele meu, chiar daca suntem casatoriti?

Va multumesc,
Buna ziua,
momentan ma aflu in CIC pana pe 29 sept, cand copilul implineste 2 ani. Din aprilie departamentul in care lucram s-a desfiintat datorita modificarii organigramei. Mi s-a propus sa particip la un concurs intern pentru un post similar, aflat insa in alta localitate. Am refuzat in scris.In aceste conditii am fost instiintata ca la revenirea din CIC intru in perioada de preaviz si apoi primesc decizia de concediere. Este corect? nu mai sunt valabile cele 6 luni in care nu pot fi concediata? ce as putea sa fac? Cu multumiri,
Buna ziua,

Care sunt modalitatile prin care pot transfera in proprietate un apartament copilului meu de 9 luni? Se poate pune si o clauza privind dreptul de vanzare de catre mama inainte de majoratul copilului sau o data transferat/vandut numai el il poate vinde? Apartamentul este dobandit inainte de casatorie. In acest caz , dupa vanzarea evantuala catre fiul meu, are si sotul dreptul sa il vanda, sau trebuie sa fie de acord cu vanzarea de catre mine?
Va multumesc,
Buna ziua. Sotul meu are contractat un credit dinainte de casatorie, fara ipoteca si fara garanti. In situatia in care a ramas somer si nu mai putem achita ratele la imprumut, banca poate cere executarea silita a bunurilor detinute de mine dinainte de casatorie? Sotul nu are proprietati care ar putea fi executate. Va multumesc.
Sunt casatorita de 2 ani si posed 2 apartamente cumparate inainte de casatorie, inclusiv apartamentul in care locuiesc cu sotul. Din casnicie a rezultat singurul meu copil, sotul avand 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Este adevarat ca dupa 5 ani bunurile mle devin bunuri comune cu sotul si deci la mostenire vor veni si copiii lui din casatoria anterioara? Cum ar trebui sa procedez ca bunurile cumparate de mine inainte de casatorie sa fie mostenite doar de copilul meu? Pot face o vanzare copilului minor inainte de implinirea a 5 ani de casnicie? Multumesc anticipat,