avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate scorpion1

Activitate scorpion1

Daca se poate,va rog sa ma lamuriti in legatura cu pasii de urmat in cazul urmator:
Am fost angajat al CNCFR SA,si dupa cum probabil se stie,sindicatele au dat in judecata compania, pt. drepturile banesti neacordate de ziua feroviarului pt anii 2006-2008 cu dosarul nr:11857/3/2009 care a avut sentinta civila nr:265/LM/2010 din 21.07.2010 de catre Tribunalul Hunedoara.
Problema este ca ,sindicatele au convenit cu administratia ,.sa incheie o conventie de plata esalonata a sumelor datorate ,binenteles fara acordul membrilor de sindicat,cu toate acestea,eu si cativa colegi,nu am fost de acord cu plata esalonata a sumei pe care trebuie sa o primim(in cuantum de 100Ron/luna),si am consemnat pe formularele de conventie ca nu santem de acord cu plata esalonata.La cei care au fost de acord cu conventia, li s-au virat sumele pt 2 luni,iar noi, care nu am fost de acord,nu am primit nici o suma,si nici macar o explicatie.
Binenteles ca acea sentinta civila nu ni s-a adus la cunostiinta,in legatura cu ce contine ea,la modul de plata sau termenul in care sa se faca plata sumelor aferente.In incercarile de a afla ce se intampla cu noi (cei care n-am fost de acord),toata lumea se face ca nu stie cine intocmeste tabelele si ce se intampla cu sumele cuvenite noua.
In incercarea de a accesa de pe internet sentinta civila in detaliu,nu reusim sa o gasim nicicum.
Mentionez ca la ora actuala,grupul care nu am fost de acord cu plata esalonata,cat si care au fost de acord,nu mai santem membrii la sindicatul respectiv si nici nu mai santem angajati ai CNCFR SA,fiind preluati de o societate privata de transport.
Un raspuns concret la ceea ce ar trebui sa facem ne-ar fi de mare ajutor,pt care va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția salariu minim pe economie
Pai, in situatia aceasta,este toata ramura infrastructura din calea ferata,si nu stiu daca de unul singur as putea face ceva in sensul acesta!
Răspuns la discuția salariu minim pe economie
600 Ron este clasa 1-a de salarizare,iar in functie de coeficientul de ierarhizare are fiecare salariul de incadrare.
Mentionez ca,clasa 1 de salarizare, trebuie sa fie salariul minim pe economie,dar la noi nu s-a mai schimbat de 2 ani,acesta fiind al 3-lea an!
La toata lumea a crescut salariul minim pe economie,la noi aproape intodeauna l-a mentinut 1-2 ani sub acest salariu minim pe economie!
Din cate am citit pe forum,salariul minim pe economie in anul 2011 este de 670Ron.
Eu, daca lucrez la SN,,CFR'' SA,ce as putea face in privinta salariului,tinand cont ca de 2 ani,salariul minim la calea ferata este 600 Ron?
Răspuns la discuția Incihriere teren de la stat.
Multumesc mult pt. ajutor!
Răspuns la discuția Incihriere teren de la stat.
Problema este ca locuiesc intr-un oras de munte unde terenurile care se preteaza la ceea ce doresc eu cred ca sant mai limitate.
Intrebarea este: la cine trebuie sa ma adresez pt. a afla daca sant terenuri disponibile?
As dori,daca poate,cineva sa ma indrume sau sa ma ajute cu un sfat in problema mea!
Locuiesc impreuna cu familia la apartament proprietate personala in oras si as dori sa iau o bucata de teren de aprox. 1000mp de la primarie, sub forma de concesiune sau chiar sa-l cumpar pt. a face din el o gradina.
Mentionez ca am crescut la casa ,iar statul la bloc ma innebuneste, pe langa faptul ca i-mi place f.mult sa lucrez la gradina.Varianta de a ma muta la casa nu e posibila deoarece diferentele de valoare sant foarte mari.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția permisul auto
Nu,nu are cum sa-l anuleze!
Probabil va fi suspendat pe o perioada de 1-3 luni.
Sa nu fi scris gresit 0.05 in loc de 0.5!
Multumesc pt ajutor.
Am o mare nelamurire! daca ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri v-as fii profund recunoscator!
In urma cu aprox. 7ani am avut niste neintelegeri cu parintii mei, iar de atunci nu ne-am mai vizitat si nu am mai tinut legatura cu ei. Eu locuiesc cu familia in aceeasi localitate iar sora mea(unica), la vremea respectiva locuia cu fostul sot impreuna cu parintii mei,Dupa 3 ani tatal meu a decedat, dar inainte de deces parintii mei au facut contract de vanzare-cumparare a casei,intre ei si sora mea,prin acesta lasand sa se inteleaga ca eu nu as mai avea nici un drept.
As dori,daca se poate ,un raspuns la aceasta dilema,daca e posibil sa fie asa,sa fiu scos din dreptul de succesiune?