avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate andianamo

Activitate andianamo

In cadrul unei proceduri( atribuita nr. 153743/13.06.2012.) de cerere de
oferta - acord cadru de furnizare legume-fructe, operatorul economic care
a castigat licitatia, este nevoit sa ne livreze legume fructe sub pretul
de achizitie, din cauza pretului ofertat si exploziei preturilor pe
piata. In documentatia de atribuire si acordul-cadru, pretul este ferm,
nu am precizat modul concret de ajustare a pretului.Operatorul economic
cere ajustarea pretului sau rezilierea contractului.
Oare ne putem incadra in art. 97 alin.(2): - prin exceptie de la
prevederile alin (1), pretul contractului de achizitie publica poate fi
ajustat, pentru restul ramas de executat, numai in cazul aparitiei unor
imprejurari care lezeaza interesele comerciale ala partilor si care, in
mod obiectiv, nu au putut fi prevazute la data incheierii contractului sau
a acordului cadru. Din punct de vedere legal ce ar trebui sa facem -
acceptam rezilierea contractului si initiem o noua procedura de cerere de oferta? Fiind o unitate de copii nu se poate fara legume - fructe, pana la finalizarea procedurii facem o negociere fara publicarea unui anunt de
participare?
Va rog sa ma ajutati.
Răspuns la discuția Somaj dupa absolvirea facultatii
Dar in cazul in care o persoana este angajata la stat de 4 ani si face studiile in acelasi timp,iar la finalizarea studiilor isi da demisia pleaca in strainatate la munca cu contract pe 2 luni jumate, cum i se va calcula somajul? ar putea proceda la fel ca persoana de mai sus?
Dar daca persoanei in cauza nu i s-au comunicat datele cu o luna inaintea stagiului de practica si nu-si poate intocmi cererea, ce solutie are ca sa nu-i fie respinsa de angajator?
Răspuns la discuția Firma in insolventa
Firma nu mai are activitate si este in faliment din 2006, in toamna anului trecut firma a fost preluata de un administrator judiciar( nu avocat intr-adevar_, insa la finante nu a fost declarat nimic, aparand tot vechiul administrator. Ce trebuie sa faca in acest caz vechiul administrator?
Buna ziua, conform Codului Muncii, art. 152 un angajat poate beneficia de concediu platit pentru formare profesionala.
Intrebarea mea este daca aceasta formare profesionala se refera si la cursurile din an terminal de la facultate, orele de practica si zilele de sustinere a examenului de licenta/ dizertatie, la care persoana respectiva trebuie sa participe in vederea obtinerii diplomei de licenta.
Va multumesc.
Buna ziua, as vrea sa stiu daca o firma se afla in isolventa si este preluata de un avocat, in urma unui ordin judecatoresc, ce atributii mai are vechiul administrator al firmei?
Discuție Fisa postului
Se poate anula prin decizie data de director un articol din fisa postului?
Ne-a fost respinsa invitatia de participare pentru procedura de cerere de oferte -produse lactate pe motivul ca la criteriile de evaluare pe langa pretul ofertei = 50 puncte am trecut ca si factor de evaluare calitatea produselor = 50 puncte. Pondere calitate : produs inferior=0,5 puncte, produs superior= 1 punct. punctajul la toate produsele se face astfel: Suma de puncte din fisa de apreciere a calitatii x50 /8 ( produse). Criteriile de aprecierea calitatii pe baza carora se face aprecierea sunt trecute in caietul de sarcini. Acestea se refera la aprecieri obiective a prosului si nu subiective.
Raspunsul celor de la ANRMAP a fost ca acest criteriu ( calitatea produselor) este unul subiectiv si ni s-a atras atentia ca incalcam art 15. (1) din HG 925/ 2006.
In calitate de cresa nu ne putem permite sa achizitionam alimente de o calitate inferioara deoarece acestea sunt consumate de catre copii cu varsta cuprinsa intre 6 luni - 3 ani. Din acest motiv nu putem merge pe oferta cu pretul cel mai scazut. Ce putem face, in aceste conditii, ca invitatia sa nu mai fie respinsa?
Răspuns la discuția Fisa postului
Va multumesc d-le Tiberiu, am obtinut o copie dupa contractul individual de munca si intr-adevar nu se poate modifica unilateral. O zi buna va doresc.
Discuție Fisa postului
Buna ziua, as dori sa stiu daca in calitate de director o persoana poate trece in fisa postului unui angajat atributii noi , avand in vedere ca acesta are studiile si competenta necesara? Iar in cazul in care acest lucru este posibil ce consecinte atrage refuzul angajatului?