avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate daniel p

Activitate daniel p

buna..as dori sa pun si eu o intrebare: cum as putea sa obtin o adeverinta care sa-mi ateste vechimea in munca pe perioada cand am fost angajat la o firma care a fost in faliment, iar ulterior a fost radiata?..mentionez ca nu pot lua legatura cu directorul general al firmei sau cu lichidatorul judiciar al acesteia. de la registrul comertului am fost indrumat catre lichidatorul judiciar care initial mi-a raspuns la telefon, iar acum nu mai e de gasit..exista vreo modalitate pentru reconstituirea vechimii in munca?cui trebuie sa ma adresez?tribunalului, sectia pentru litigiile de munca?
Răspuns la discuția restituire taxa auto
va multumesc frumos! o zi frumoasa va doresc!!!sarbatori fericite :)

e adevarat ca se poate solicita si dobanda, care se calculeaza din momentul introducerii cererii de restituire la ANAF?

actiunea trebuie timbrata?

poate sa-mi trimita cineva un model pentru cererea de chemare in judecata adresata tribunalului? va rog frumos
buna ziua. as dori sa stiu care sunt demersurile necesare ce trebuiesc urmate pentru a-mi fi restituita taxa auto?
stiu ca intra in competenta tribunalului solutionarea unei astfel de cereri. e necesar a-mi angaja un avocat sau pot sa ma reprezint si singur cum e in cazul cererii inaintate judecatoriei?
va multumesc!
Răspuns la discuția taxa auto
cand va intra in vigoare ordonanta de urgenta a guvernului privind noua taxa auto a masinilor inmatriculate inainte de 2007?
e adevarat ca la cumpararea unei masini inmatriculate inainte de 2007 in momentul transcrierii va trebui achitata taxa de prima inmatriculare de catre noul proprietar?
Discuție taxa auto
buna.am o nelamurire,daca am cumparat o masina care a fost inmatriculata in 2001 in momentul in care o voi transcrie va trebui platita si o alta taxa in afara de cea de transcriere?
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
spitalu,nu a anuntat politia
victima a refuzat acest lucru
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
85 de ani
8 saptamani tratament la domiciliu
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
poate incheia o conventie cu victima prin care sa fie sigur ca nu e reclamat la politie?trebuie incheiata la notar?
daca depune plangere se ia in calcul parasirea locului accidentului?
multumesc frumos pentru raspuns
daca cineva loveste cu masina o persoana pe trotuar(masina fiind parcata cu doua roti p trotuar si doua p carosabil si o loveste cand da cu spatele),o duce la spital,nu e anuntata politia,victima nu are pretentii sa fie despagubita,mai poate face reclamatie la politie,ori sa actioneze in judecata p sofer.pana cand poate face acest lucru?multumesc anticipat
Discuție talharie
daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a facut incadrarea faptei