avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1705 soluții astăzi
Forum Activitate mihail70

Activitate mihail70

Un angajat al serviciului public judetean de paza si ordine, are voie sa faca politica ? Adica sa fie candidat din partea unui partid politic ?
Discuție cim
Un contract de munca este inregistrat la ITM ? In cazul demisiei, ITM-ul sterge din baza de date acel contract ??
In urma unui control al Curtii de conturi la primaria X, s-a constatat ca doi angajati ai primariei, sot si sotie , fini ai primarului , si-au incetat activitatea in institutie in urma cu 6 luni fara ca, contractele de munca ale acestora sa inceteze la acea data. Cei doi soti, in toata aceasta perioada si chiar si in prezent sunt plecati in strainatate. Inspectorul Curtii de Conturi, i-a sugerat primarului sa puna un functionar din primarie sa scrie demisiile celor doi angajati si in acest fel sa inceteze contractele de munca ale acestora. Deci de la plecarea celor doi angajati din primarie si pana la momentul demisiei, s-au facut plati salariale dar nu stiu cine le-a incasat.
In aceasta situatie , poate fi sesizat DNA ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția posibila plangere penala ?
va multumesc ! Imi sunteti de mare ajutor !
Doresc sa aflu daca faptele petrecute mai jos cad sub incidenta legii penale .
In anul 2006, comuna noastra a fost racordata la reteaua administrata de catre Compania de Apa X si care traverseaza teritoriul comunei noastre.
Racordarea comunei la reteaua de apa s-a facut in baza unui contract incheiat intre primarie si Compania de Apa .
Din acel moment Compania de Apa a emis facturi lunar, facturi ce nu au fost achitate timp de 2 ani, deoarece in 2008 era an electoral. Dupa alegerile locale din 2008, datoria catre Compania de Apa, a ajuns la 200.000 lei, motiv pentru care aceasta a sistat furnizarea apei. Pentru achitarea datoriei catre companie, Consiliul Local a emis o hotarare prin care fiecare gospodarie din comuna era obligata sa plateasca suma de 350 lei , suma ce urma sa acopere integral datoria. In fapt, de la cetateni s-a incasat in mod nejustificat , abuziv si ilegal suma de 550 lei. Deci pentru diferenta de 200 lei incasata suplimentar de la populatie, nu exista absolut nici-o baza legala (hotarare a Cons. Local). Chiar daca cea mai mare parte din cetateni au achitat aceasta suma suplimentara, in acest moment exista iarasi datorii catre Compania de Apa in suma de aproximativ 100.000 lei.
Mentionez ca cele aratate mai sus nu fac deocamdata obiectul unei plangeri penale si ca doresc sa aflu daca aceste fapte cad sub incidenta legii penale.

In speta este vorba despre un contract de inchiriere a unui camin cultural pe o durata de 15 ani si care anul acesta ar fi expirat de drept. Primarul a reziliat contractul cu chiriasul , anul trecut , iar acum acesta (chiriasul), cere in instanta pretentii financiare . In notificarea de reziliere este stipulat " fara culpa vreuneia dintre parti " !
poate un primar sa rezilieze un contract fara aprobarea CL ?
Discuție tva
Un serviciu de alimentare cu apa aflat in subordinea unui consiliu local, plateste TVA catre stat ?
Buna seara ! Un pensionar medical cu gradul 3 de invaliditate, poate candida la functia de primar ? Va multumesc !
Buna seara ! Sunt salariat CFR cu atributii la siguranta circulatiei. Anul trecut am facut o cerere adresata conducerii regionalei CFR... " X " privind inchirierea unei locuinte de serviciu CFR, eu neavand un imobil proprietate personala si nici nu am instrainat un imobil. Pe locuinta pe care eu am facut cererea respectiva, a facut si o salariata CFR, fara atributii la siguranta circulariei si care mai detine o locuinta de serviciu CFR. In urma sedintei de atribuire a locuintei respective, conducerea a hotarat sa-i acorde salariatei respective locuinta aflata in discutie !!!! Va rog mult sa ma ajutati . Ce cai de atac am ? E normal sa se intample asa ceva ? Va multumesc !