avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate maria_nicoleta9

Activitate maria_nicoleta9

Buna ziua
O societate caseaza niste mijloace fixe, in urma carora rezulta 3000 kg fier vechi, pe care le vinde catre alte societate.
Mijloacele fixe nu sunt amortizate complet. Se colecteaza TVA la valoarea neamortizata?
Multumesc
Răspuns la discuția casare mijloace fixe
Multumesc.
Si daca nu e amortizat integral, ce calculeaza TVA la valoarea neamortizata?
Buna ziua
O societate caseaza niste mijloace fixe, in urma carora rezulta 3000 kg fier vechi, pe care le vinde catre alte societate.
daca puteti sa ma ajutati cu monografie contabila. Tb sa fac proces verbal de casare?
Multumesc
Răspuns la discuția VANZARE APART CU TVA
Periada de ajustare se calculeaza incepand cu data achizitiei?
Este vorba despre un apart cump pe firma in anul 2005 care a fost supus masurilor de vanzare simplificate - taxare inversa.
Acum vreau sa il vand catre o alta firma.
Cum facturez cu TVA 24%??
Multumesc
Răspuns la discuția Vanzarea apartament de pefirma
IL vand catre o firma. Se poate factura fara TVA? Iar diferenta este nedeductibila?
Am un apartament achizitionat pe firma in anul 2005. La momentul respectiv pe factura a fost taxare inversa. Acum vreau sa il vand.
Daca il vand la pers fizica facturez cu TVA 5%, iar daca il vand la firma 24%. Daca in contabilitate valoarea ramasa de amortizat este de 68000 euro si eu il vand cu 65000 euro, diferenta este chelt nedeductibila. Se plateste Tva si la aceasta diferenta.
Multumesc anticipat!
Buna ziua! In urma unui control fiscal mi s-a stabilit TVA de plata 16.802 pt per 2005-09.2009. Acest Tva se mai declara in decont?
Va multumesc
buna ziua
Cf decl 101 am de recuperat suma de 11017 lei.
la trim 1 2010 am impozit pe profit de plata 17.500.
Platesc decat diferenta de 17.500-11.017=6483?
Si in decl 100 cum trec suma datorata 17500 la suma de recuperat mai trec ecva?
Va multumesc