avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate cristida

Activitate cristida

sunt o societate comerciala si am inchiriat unei alte societati un spatiu,pentru care primesc chirie in baza unui contract.As dori sa intreb daca pot sa refacturez platile la utilitati,daca este legal si corect sa fac facturi pentru energie,apa,canal.
Va multumesc!
cum se face regularizarea diferentelor de impozit pe salarii fata de fisele fiscale.
se poate folosi masina firmei in scop personal(pers.fizica-administrator),fara foaie de parcurs de la firma?
Răspuns la discuția comercializare
se incheie un contract cu termen de plata pana la 3a aprilie 2012,daca nu reusesc sa vand o voi returna,normal pentru ca nu voi putea plati o marfa pe care nu o vand
Discuție comercializare
daca sunt o societate comerciala si am comert cu amanuntul pot sa cumpar marfuri de la o alta societate care este in lichidare dar este tot cu amanuntul iau marfa pe baza de factura si o platesc prin banca in functie de ceea ce pot vinde din ea
cum se inregistreaza in noul revisal persoanele aflate in CIC (concediu ingrijire copil)
Discuție radiere auto
am pe societate o masina veche care nu mai poate fi pusa in circulatie si nici scoasa din evidentaele taxei la primarie deoarece nu mai am talon ul ei.Ce ma sfatuiti sa fac pentru a o radia din evidenta primariei?
As dori sa ma informati in legatura cu autorizatia de constructie provizorie.Am cumparat un teren al carui proprietar sunt ,iar zona in care se afla se zice ca este deja intrata in spatiul urbanistic al orasului si nu pot construi decat o constructie provizorie pentru care trebuie sa fac in fiecare an autorizatie.
Exista cumva o reglementare in acest sens ca trebuie sa iau autorizatia anua?
As dori mai multe lamuriri.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune
exista posibilitatea sa se fectueze succesiunea si prin tribunal?
Răspuns la discuția succesiune
suntem patru frati