avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate krcaludia

Activitate krcaludia

Buna ziua, am o masina din 2005 pe firma si vreau sa o trec pe numele sotului.ca sa evit tva.ul catre stat cum ma sfatuiti sa procedez

- sa fac acte de vanzare cumparare sau
- sa fac act de donatie
Poate imi dati si alte solutii.Va multumesc frumos.
Buna ziua,

sunt angajata la o firma care nu mi.a mai platiti salariul de 2 luni dar ma amana cu plata si imi spune k va plati.Am convenit o parte din salariu sa.mi dea pe cartea de munca o parte la negru.C sfaturi imi da.ti ca sa recuperez salariu destul de considerabil pentru zilele de astazi.Va multumesc anticipat pt raspuns
Răspuns la discuția izolatie termica
Buna ziua. Dl Adriantot si dna Elga va multumesc frumos pt raspiuinsuri.In concluzie trb sa vad devizul firmei de constructie si cati mp am eu de plata si anume suprafata locuibila si partea mea indiviza.
Am sa revin in urma verificarilor.O zi buna
Răspuns la discuția izolatie termica
Buna ziua.M.ati bagat in ceata cu partea indiviza, e corect cum a.ti spus sa se imparta costul lucrarii pe fiecare apartament in parte, dar...plata finala se face pe suprafata locuibila de apartament si nu pe suprafata exterioara placata....e diferenta enorma intrre 20 m faxada exterioara placata si 44 mp suprafata apartamentului.
Dna Elga,cum e corect sa se calculeze, caci constructorul im i da garantie doar mp de fatada placata???
Buna ziua,doresc un raspuns corect.Ne.am hotarat toti locatarii sa facem izolatie exterioara.Am gasit firma, dar administratorul ne.a spus ca trebuie sa platim suprafata locuibila de apartament nu suprafata exterioara care se izoleaza. Adica 44 mp cat are un apartament suprafata locubila si nu 20mp cat este exterioul unui apartament.Va multumesc anticipat pt raspunsuri
buna ziua, lucrez in domeniul hotelier de 17 ani cu experienta internationala si de 3 ani lucrez in Romania ca director general pe baza de contract de servicii.Este a doua oara cand mi se intrerupe fortat contractul de servicii.Cu 6 luni in urma am incheiat un contract de servicii pe o perioada de 2 ani si a fost intrerupt fortat de patroni fara nici un motiv real si solid, in plus nu mi-au dat salariul pe ultima luna pentru care deja am facut factura fara nici un motiv.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa.mi recuperez banii si daca e legal acest mod de intrerupere a contractului, repet fara nici un motiv real.Va multumesc anticipat.
Va multumesc frumos..:)..
buna ziua, cer o parere..incercam sa deschidem o afacere si ne-am gandir ca in aceasta perioada ar merge o firma de headhunting sub franciza internationala..daca cineva si.a deschis o astfel de afacere poate sa imi de.a niste sfaturi daca e rentabila..in conditiile in care cunosc oameni care isi doresc de munca si nu ar fi greu sa ii ajut...va multumesc anticipat pentru sfaturi de orice fel
Răspuns la discuția repartizare pierderi apa
Buna ziua dna elga50, sunt 23cm apa peste cei 11mc de apa care i-am dat de la apartamentul meu. In conditiile in care administratorul nu s-a implicat in repararea instalatiei de nici un fel, nici macar cu un telefon de la raja, nu inteleg de ce se implica in scrierea de reclamatii catre primarie, amenintarea ca imi pune 50mc de apa daca nu repar si nici macar nu a fost vorba ca nu repar si multe alte actiuni nejustificate pe banii nostri, impotriva noastra,ca doar primeste salariu, .......trebuie sa fie arbitrar .....?........pe banii nostrii?
Răspuns la discuția repartizare pierderi apa
Dl Adriantot va multumesc pentru raspunsurile dvs si rabdare.Imediat cum s-a afisat la vizier factura am fost la administrator si i-ajm cerut sa imi arate cum a calculat suma pentru apa si care e pierderea totala de apa.mentionez ca noi suntem un bloc cu 3 scari si magazine la parter si pentru toate exista un singur apometru general.Mi-a aratat niste calcule din care a reiesit o pierdere totala pe bloc de 74 ron si mie mi-s incarcat 150 ron.Explicatia pe care mi-a dat-o a fost :' ti-am spus ca iti pun 50 mc daca nu repari" .Nemultumita de raspuns am fost la dna presedinta si am depus o cerere in care am cerut o explicatie si de 5 zile inca astept explicatia.
O intrebare va rog frumos: e legal sa imi puna la plata apei indexul care l-am dat din casa plus peste 20 mc de apa, adica indexul plus pausalul?
Va multumesc anticipat frumos pentru raspuns.