avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate stanciucbn

Activitate stanciucbn

Răspuns la discuția CUSTODIE
Va multumesc.
Sarbatori fericite !
Discuție CUSTODIE
Buna ziua.
As dori sa stiu daca pot sa plec din tara cu copilul meu in varsta de 13 ani fara acordul tatalui.Mentionez ca suntem divortati din iunie 2010 iar custodia copilului mi-a fost incredintata mie.Nu s-a stabilit nici un program de vizita doar o pensie alimentara in valoare de 150 lei.Eu doresc sa ma casatoresc cu un cetatean strain si vreau sa stiu daca am nevioe de acordul foastului sot sa iau copilul cu mine.
Va multumesc.
Discuție DOSAR DIVORT
Buna ziua as dori sa va intreb ce sa- putut intampla deoarece nr.de dosar care aparea pe site la Judecatoaria Bistrita sub.nr.3382/190/2010 in care eram chemata in judecata pentru divort acum cand am verificat din nou mi se spune ca nu exista acest dosar desi l-am vazut saptamana trecuta ca fiind existent iar acum nu mai este.Se poate ca dosarul sa fi fost retras si sa nu fiu anuntata pana la prima infatisare care ste pe 26 mai?Va multumesc
As dori sa stiu daca la prima infatisare pot sa merg singura la proces si sa cer amanare pentru a-mi angaja aparator si sa cer o amanare pentru acest lucru.Se poate intampla ceva daca din prima infatisare eu nu am avocat?Ma mai intereseaza la ce data se intra in vacanta si pana cand.Va multumesc.
Doresc sa-mi deschid o intreprindere individuala si as dori sa stiu de ce acte si autorizatii am nevoie in vederea deschiderii unei cofetarii.Mentionez ca produsele de cofetarie si patiserie urmeaza sa le procur de la un producator local.Va rog sa-mi spuneti de toate autorizatiile si documentele de care am nevoie.Va multumesc.
In primul rand doresc sa multumesc celor care mi-au raspuns la prima mea intrebare.Acuma as dori sa stiu cum sa fac deoarece sotul meu a intentat divort din culpa comuna iar eu nu sunt de acord cu acest lucru deoarece eu nu sunt vinovata cu nimic.Ce pot sa fac la prima infatisare sa schimb din culpa comuna in altfel de culpa care este doar a lui deoarece el are o relatie extracomjugala si doreste divortul?Se poate cere o amanare si o prelungire a procesului deoarece eu nu doresc divortul.Ce trebuie sa fac mai ales ca ete un copil la mijloc care nu suporta ideea ca parintii lui sa se desparta.As dori sa-l lungesc cat mai mult poate,poate se razgandeste si renunta la divort chiar daca numai pentru linistea copilului.Va multumesc.
Discuție DIVORT
Suntem casatoriti de 15 ani iar in timpul casatoriei a rezultat un fiu acum in varsta de 13 ani.Sotul a intentat divort asa din senin m-am trzit cu citatie pentru divort deoarece are o legatura extraconjugala de 4 ani cu o alta femeie iar acum el vrea sa divorteze.Eu nu sunt de acord cu divortul pentru ca este un copil la mijloc care acum este intr-o stare emotionala foarte proasta din acest motiv.Pot sa face ceva sa impiedic acest divort?Ma refer la o cale legala binenteles.Multumesc.