avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate catalina76

Activitate catalina76

Răspuns la discuția recuperare drepturi salariale
va multumesc!
Buna ziua,

De aproape o luna de zile, mi-a incetat contractul de munca (restrangere de activitate..preaviz..toate cele).
Fostul patron refuza sa-mi plateasca drepturile salariale (banii pe preaviz, concediul medical, salariul compensatoriu, etc).
Va rog sa am indrumati catre institutia juridica abilitata sa rezolve aceasta problema. Mentionez ca domiciliul meu este in Sect 5, dar, sediul social al firmei este in Ilfov.
Va rog sa-mi spuneti, de asemenea, cu ce acte trebuie sa ma prezint la instanta judecatoreasca atunci cand depun plangere si daca exista vreo despagubire pentru perioada in care nu mi-am primit banii.

Va multumesc.
Buna ziua,

De aproape o luna de zile, mi-a incetat contractul de munca (restrangere de activitate..preaviz..toate cele).
Fostul patron refuza sa-mi plateasca drepturile salariale (banii pe preaviz, concediul medical, salariul compensatoriu, etc).
Va rog sa am indrumati catre institutia juridica abilitata sa rezolve aceasta problema. Mentionez ca domiciliul meu este in Sect 5, dar, sediul social al firmei este in Ilfov.
Va rog sa-mi spuneti, de asemenea, cu ce acte trebuie sa ma prezint la instanta judecatoreasca atunci cand depun plangere si daca exista vreo despagubire pentru perioada in care nu mi-am primit banii.

Va multumesc.
Răspuns la discuția calcul salariu compensatoriu
am inteles ca nu s-ar tine cont de lunile in care s-a luat somaj si ca se iau in calcul doar lunile in care s-a primit salariu. stiti cumva unde este precizat acest lucru in lege? in cazul mentionat de dvs, valoarea concediului medical scade dramatic.

va multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza salariul compensatoriu si concediul medical, daca am apucat sa lucrez la firma doar o luna, iar inainte am fost in somaj.

Va multumesc
Răspuns la discuția sporurile si pensia
Va multumesc si imi cer scuze pentru ca nu am continuat discutia anterioara.

Cu respect,

Catalina si mama
Răspuns la discuția sporurile si pensia
Va multumesc!
Buna seara,

Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca la calcularea pensiei se iau in calcul si sporurile?

Va multumesc.
Răspuns la discuția angajare in preaviz
Nu inteleg. trebuie sa astept sa se termine preavizul? eu stiu ca te poti angaja in timpul acestuia. si de ce ar trebui sa ma inscriu la somaj daca nu exista pauza intre cele doua contracte? unul inceteaza pe 16, celalalt incepe tot pe 16.

va rog sa ma ajutati sa inteleg
Răspuns la discuția angajare in preaviz
S-au facut deja actele de restrangere de activitate, deci nu pot inceta altfel colaborarea (plus ca ar fi in detrimentul meu).