avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Alina_2010

Activitate Alina_2010

Răspuns la discuția Calitatea de jurist
alina_geanina2011@yahoo.com
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Calitatea de jurist
Multumesc frumos pentru raspuns.
In martie 2010 si i-a facut act aditional de schimbare de functie, din asistent manager in consilier juridic, iar in ianuarie 2011 a fost informata despre cumulul de functii.Societatea spune ca nu isi permite o alta persoana pe functia de asistent manager,insa nu am inteles de ce nu sunt de acord cu inscrierea in CCJ (probabil ca asta ar insemna lipsa de la birou).
Mi-ar fi de mare ajutor cele 2 decizii de recurs despre care mentionezi.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Calitatea de jurist
Buna.Persoana despre care vorbeam mai sus a fost incadrata in martie 2010 consilier juridic insa i s-a pus in vedere ca nu se inscrie in UCCJ(de ce nu stiu).In ianuarie 2011 i s-a adus la cunostinta ca face cumul de functii (consilier juridic si asistent manager).Societatea colaboreaza si cu un avocat, acesta fiind singurul care acorda oarece sustinere persoanei in cauza.Practic este incadrata consilier juridic ca sa fie si atat, deoarece nu face nimic din ceea ce ar trebui sa faca un consilier juridic.A fost sfatuita sa continue asa pana la gasirea unei solutii, insa ea ar dori sa se inscrie in UCCJ(i s-a comunicat ca daca o sa aiba vechime 7 ani in profesie nu va mai fi nevoie de examen de definitivat consilier juridic)
Care ar fi sfatul dvs.cu privire la aceasta problema?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Multumesc pentru raspuns.
Angajata insa se bazeaza pe faptul ca decizia de concediere a fost anulata in prima instanta iar in recurs s-a dispus inlaturarea obligatiei de reintegrare.Persoana in cauza sustine ca din moment ce in dispozitivul hotararii din recurs nu este mentionat ca decizia de concediere a fost legala contractul ei de munca inca exista. Mie mi se pare ca sunt doua aspecte care se bat cap in cap, ca este o lacuna din partea instantei.Nu stim ce decizie sa luam pentru a evita un nou litigiu.
Ce parere aveti?
Buna ziua.
As dori sa supun atentiei dvs urmatorul caz:in anul 2009 societatea a facut concedieri individuale.O persoana concediata a actionat societatea in instanta, unde a si castigat, instanta dipunand reintegrarea in munca desi reclamanta nu a solicitat-o expres asa cum prevede Codul Muncii.Societatea a reintegrat-o in baza hotararii instantei si in acelasi timp a declarat recurs, instanta de recurs inlaturand obligatia societatii de reintegrare.Reclamanta a facut cerere de revizuire, instanta declarand cererea de revizuire nefondata.In momentul de fata societatea are reintegrata aceasta persoana insa ar dori sa anuleze decizia de reintegrare in baza hotararii pronuntate in recurs.
Intrebarea mea este:este legala aceasta procedura?deoarece situatia actuala este dificila, conducerea a hotarat sa anuleze decizia de reintegrare si sa o angajeze pe alt post unde este nevoie de pesonal.Se poate?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
Discuție lock-out
Buna dimineata.Am si eu o intrebare :exista vreo lege in Romania care sa reglementeze lock-out-ul?Eu nu am descoperit, iar doctrina de specialitate sustine ca majoritatea confunda termenul de somaj tehnic cu lock-out-ul.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția examen definitivat
Multumesc frumos pentru raspuns.nu ar fi problema, am intrebat numai ca sa imi fac o idee.inca oscilez intre a ma inscrie si a nu ma inscrie in CCJ.sunt indecisa pentru ca vad ca parerile sunt impartite.
Discuție organigrama
Buna dimineata.Dupa ce principii ar trebui sa ma ghidez pentru a elabora o organigrama cat mai corecta?ce nu ar trebui sa omit?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua. A dat cineva de curand examen de definitivat c.j la CCJ Prahova?in ce a constat?Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Chiar nimeni nu stie?macar in anii precedenti sau in alte judete.
va rog mult.
Dar daca salariatii sunt de acord cu aceasta masura, exista vreo posibilitate ca firma sa fie actionata in instanta de catre Sindicat?pentru ca ma cam astept la orice...:(