avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate mad_john

Activitate mad_john

Buna ziua. Am o intrebare. Mi-a fost retinut permisul de conducere, iar perioada retinerii expira pe 24 decembrie, duminica. Luni si marti adica 25 si 26 sunt libere. Exista oare vreo sansa sa-l recuperez pe 22 decembrie, cu o declaratie pe proprie raspundere ca voi conduce doar dupa ce expira perioada, adica de pe 25 decembrie?
Multumesc.
Sunt angajat la o firma de distributie cu contract de munca de 8 ore pe zi. De cand ni s-a montat gps pe masini s-a dat ordin ca programul de munca sa fie de la 7:50 la 18, adica ora cand pleci de acasa si cand ajungi acasa, adica muncim 10 ore pe zi. Este legal sa ni se impuna asa ceva, fara sa fim platiti ore suplimentare ?
Daca ajungi acasa cu 15 minute mai repede esti sunat ca de ce ai ajuns asa repede.
Situatie. Firma de distributie vinde marfa fara factura ( pe aviz), soferul livreaza, ia banii pe avize si isi da demisia. I se semneaza incetarea contractului de munca si primeste decizia de incetare. Dupa o saptamana de la facturare se trezesc ca de fapt soferul nu a predat banii pe avizele livrate. Intocmesc facturi cu chitante si le duc la client, dar avizele au ramas la sofer. Facturile intocmite si chitantele sunt cu data de 24.08. dar unul dintre avize este cu data de 25.08 adica factura a fost facuta inainte de a fi facut avizul. Clientii au declarat ca au dat banii soferului pe data de 24.08 dar marfa a ajuns la ei pe 26.08. Ce poate pati soferul in acest caz, avand in vedere ca el nu a taiat nicio chitanta
am si eu o nelamurire, am plecat de la firma la care am lucrat la data de 31 ianuarie, cu acea data mi s-a facut incetarea contractului cu acordul partilor, nici in ziua de azi nu am luat nici un ban pe lichidare, adica pe luna ianuarie eu nu am fost platit. Ce as putea sa fac?Cat am lucrat la aceasta firma nu am semnat niciodata o foaie de lichidare, niciodata nu am primit un fluturas cu salariul meu. Pe cartea de munca aveam 750 brut iar restul pana la 1000 luam la negru. Este posibil ca salariul meu sa fie trecut pe acte ca luat dar eu sa nu il fi primit?
Ei mi-au zis ca eu am luat banii la zi si ca am avut si concediu desi eu nu am facut nici o cerere de concediu.
Discuție drept la somaj
salutare
ma aflu in situatia urmatoare
am fost angajat din 2008 dupa cum urmeaza:
angajat 29 iunie 2008 -23 septembrie 2008 demisionat
angajat 29 septembrie 2008 - 1 martie 2010 plecat cu acordul partilor
angajat 1 martie 2010 - 15 martie 2010 plecat cu acordul partilor
angajat 17 martie 2010- 15 mai 2010 (am fost angajat pe perioada determinata 2 luni)
angajat 3 iunie 2010- 3 iulie 2010 perioada determinata
3 iulie 2010 prelungire contract pe perioada nedeterminata pana in prezent
Acum am fost anuntat ca de pe 15 ianuarie voi fi dat in somaj

In aceasta situatie am dreptul la somaj sau la salariu compensatoriu? Multumesc anticipat