avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate mogadaniel2000

Activitate mogadaniel2000

Răspuns la discuția lnchiriere apartament
Asta stiam .
Răspuns la discuția Venituri din chirii
Daca apartamentul este bun comun ( sot si sotie ) amandoi vor trebui sa plateasca impozit de 16 % si cass de 5.5%? Nu plateste doar unul din ei ?
Buna ziua! Inchiriez un apartament la pretul de 600 lei lunar , eu si sotul meu lucram amandoi . In cazul in care depun contractul la anaf ce acte am nevoie si cum trebuie sa procedez? In cazul in care putem intra in somaj de la locul de munca noi mai primim somaj sau nu ( Pe principiul ca avem venit din chirie) si daca vom avea un copil mama primescte indemnizatie de crestere copil ? Trebuie depuse ceva acte si la casa se sanatate , avand in vedere ca se plateste cas dupa chirie ? Multumesc!
Vreau sa fac un contract de comodat , eu fiind proprietarul , intre parti deci nu se face la notar. Intrebare: am un vecin binevoitor care ma tot ameninta ca el stie ca apartamentul este inchiriat si nu este declarat la finante , prostii de-a lui, vine spre exemplu anaf-ul (mai nou ei sunt peste tot) ) si imi bate la usa iar eu le arat acest contract de comodat are valabilitate daca nu este facut la notar? Multumesc!
Buna ziua! Inchiriez un apartament la pretul de 600 lei lunar , eu si sotul meu lucram amandoi . In cazul in care depun contractul la anaf ce acte am nevoie si cum trebuie sa procedez? In cazul in care putem intra in somaj de la locul de munca noi mai primim somaj sau nu ( Pe principiul ca avem venit din chirie) si daca vom avea un copil mama primescte indemnizatie de crestere copil ? Trebuie depuse ceva acte si la casa se sanatate , avand in vedere ca se plateste cas dupa chirie ? Multumesc!
Discuție galagie
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc de locuinte de 10 etaje, la etajul 1 , deasupra unui magazin alimentar, care foloseste multe frigidere si aparate de aer conditionat.
De ceva timp se aude un zgomot si se simte o vibratie continua de la aparatele de aer conditionat.Aceste zgomote de aud pana la etajul 4 sunt deranjati si vecinii. Am luat legatura cu seful de magazin , dar nu a facut nimic. La ce institutii as putea face reclamatie , sa vina sa masoare sunetul respectiv si sa se ia masuri ? Mutumesc!
Răspuns la discuția pensionare
Si la pensie anticipata la ce varsta poate iesi ?
Discuție pensionare
Buna seara! Mama mea , nascuta pe 1.11.1965 are un stagiu de cotizare de 13 ani si 10 luni de munca in grupa I si 19 ani de munca in conditii normale. La ce varsta se poate pensiona ? Multumesc!
Buna ziua? Vecina care locuieste deasupra mea are halucinatii auditive de ceva timp. Totul a inceput intr-o zi cand mi-a pus in cutia postala prin care imi cerea sa nu mai ascult muzica non stop ca o deranjez. Eu si sotul meu lucram de dimineata pana seara si nici pomeneala de asa ceva nici macar tv nu prea merge. Am mers la ea la usa sa-i zic ca nu de la noi aude muzica dar nu deschide, insa ea ese acasa. Aseara cand eu si sotul meu ne-am pus la somb, deci era linistite totala s-a apucat sa bata in pardoseala cu ceva bat ca o demneta. Am mers la ea , foarte greu a deschis usa 2 secunde si iarasi sustinea ca nu se poate odihni din cauza noastra si ne-a inchis usa in nas. Nu se auzea muzica de nicaieri , nici de la alti vecini, deci clar ca are halucinatii auditive. Nu stiu ce sa fac pentru ca nu se poatr comunica cu ea, locuieste si singura si nu pit sa dorm de ea ca imi bate pana pe la 3 noaptea in pardoseala. Ce as putea sa fac? L-am cautat pe seful de bloc dar nu l-am gasit.
Răspuns la discuția dispozitie de plata
Buna ziua! Multumesc mult! Dar incasarile din vanzari pot sa le dau admnistratorului firmei cu dispozitie de plata sau trebuie depuse la banca ?