avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Activitate Jeanai Benjamin

Activitate Jeanai Benjamin

da dar eu as fi interesat sa stiu ce demersuri ar trebuisa fac ca sotia este cu mine in italia unde trebe sa merg sa legalizez aceste acte ca aici nu sunt notari si sotia nu poate sa vina in romania momentan la ambasada romaniei din italia sar putea face acest act ca sa fie legal??? sa nu vin pana in romania degeaba
buna as vrea sa va pun o intrebare as vrea sa stiu ce acte trebe sa fac ca sa duc 2 fete in italia find tatal lor si problema este ca sunt trecute pe pasaport la nevasta si ce acte ar tebui sa fac ca sa le pot face pasaport si sa le duc in italia unde este si nevasta mea
nu deci de datorii se stie numa ca este aceasta afacere pe net ca dau bani un comision si scap de firma

si asta vroiam sa stiu ca daca fac cesiunea si procesul verbal in care precizez ca toate datoriile firme ii revine la noul proprietar atunci eu as mai avea ceva probeleme in viitor cu aceasta firma sau datorie as fi tras la raspundere cumva in viitor???
pai numai aveti nicio obligatie fata de acea masina obligatia de radiere o are noul proprietar care este trecut pe talon-ul masini si pe contractul de cumparare-vanzare
pai nu cred ca sunt conditi anume dar este sigur ca sunteti scutit sa platiti tace si impozite pe timp de 3 anii si orice taxa pentru firma
condoleante
pai normal daca defunctul avea contract sau ceva act in care matusa poate sa demonstreze ca este asa atunci se pot scoate la licitatie dar puteti sa achitati dumneavoastra suma respectiva si bunurile va raman la dumneavoastra pentru ca automat sunteti mostenitorul defunctului
pai eu asa stiu ca da dar totusi depinde de domeniu si de activitate dar oricum ati putea face o incercare ca moarte nu are:D:P:))
as vrea sa va intreb un consiliu daca preiau firme cu datorii pe numele meu si eu dupa 2 luni le plasez la altcineva atunci ce probleme as putea avea???

si ce acte sau demersuri ar trebui sa fac ca sa numai am probleme in viitor cu acele firme???

astept un raspuns daca se poate cu tot respectul
Răspuns la discuția banca
pai banca nu are dreptul ca sa va ceara platirea ratelor in continuare daca dintrun moment ce dumneavoastra nu sunteti girant la tatal dumneavoastra si oricum banca este despagubita de asigurarile facute
Răspuns la discuția Bani imprumutati si nerestituiti
da daca aveti vreun martor care a fost de fata cand iati inmanat aceasta suma este destul de bine puteti sa mergeti la politie si sa il denuntati dar mentionez faptul ca nu va intocmit nicio chitanta sau nu ati facut nici un fel de contract prin notar deci este foarte greu de spus eventual politia ar putea lua masuri pentru abuz de incredere