avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana neagu

Activitate georgiana neagu

Buna seara supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie : am achizitionat o pereche de pantalori dintr-un magazin. Ca urmare a unei singure purtari, pantalonii s-au desfacut pe cusaturi, unul dintre fermoare s-a defectat iar materialul, o imitatie din piele s-a curatat pe anumite portiuni.
Dupa 4 zile m-am prezentat la magazinul de unde am achizitionat perechea de pantaloni, solicitand restituirea sumei achitate intrucat pantalonii s-au deteriorat nu ca urmare a purtarii ci din cauza viciului de realizare si a calitătii scăzute a materialului din care au fost realizați.
Vanzatoarea a refuzat restituirea sumei, afirmand că pantalonii sunt purtați, aducand ca argument regulamentul interior stabilit de magazin. Produsele de vestimentatie beneficiaza de garantie? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri. Cu stimă
Buna seara, supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie. Apa rece care curge in loc de apa calda, contorizata si facturata ca fiind apa calda. Din luna ianuarie a acestui an am achiziționat un apartament la parterul unui bloc cu patru etaje. Imediat am constatat lipsa apei calde in marea majoritate a timpului sau mai exact apa rece care curgea în loc de apa calda. Am sesizat furnizorului situatia iar solutia propusa a fost achizitionarea unui sistem de recirculare a apei costurile fiind acoperite de mine. Intrebare: este legal ca apa rece care curge in loc de apa calda sa fie facturata ca fiind calda? Costurile sistemului de recirculare trebuiesc achitate de mine sau asociatia de proprietari avand in vedere ca situatia este prezenta la toti locatarii blocului si persista de foarte mult timp? Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.Cu stima Georgiana Neagu
Buna ziua, astazi in parcarea unui magazin Penny, mi~au fost blocate rotile motivul fiind depasirea celor doua ore gratuite de stationare in parcarea magazinului. La sosirea reprezentantilor firmei responsabile cu blocarea rotilor, dorind sa platesc contravaloarea deblocarii in suma de 100 lei prin card bancar, am fost informata ca firma nu detine pos, amenda put[nd fi achitata doar numerar. Neavand aceasta suma de bani in portofel, am contactat firma in vederea platii la sediul firmei. Am fost informata ca nu au sucursala in orasul Ploiesti( unde ma aflam),ci doar in comuna Popesti Leordeni. Am fost invitata sa ma deplasez la un ATM, sa retrag suma si sa achit numerar. Am refuzat, reprosand firmei faptul ca , din vina lor sunt in imposibilitatea de a achita, si faptul ca prin lipsa dotatiei cu pos imi ingradeste dreptul de a pleca fapt care se indreapra catre sfera penala. A urmat o discutie cu reprezentantul firmei, intr~o ploaie torentiala, explicand acestuia ca exercita un abuz .In final, am solicitat sprijinul unui prieten care s~a deplasat si mi`a adus suma necesara achitarii deblacarii rotilor. Intrebarime mele sunt urmatoarele : 1. era obligata firma sa puna la dispozitie un pos? 2. in lipsa unui organism abilitat poate o firma sa puna sechestru pe un bun apartinand altei persoane. Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
Discuție DESPAGUBIRE RCA
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. In data de 18.12.2019 am suferit un accident rutier a carui vina a fost stabilita de catre organele de politie ca fiind a celuilalt sofer care a intrat pe sensul meu de mers. In urma accidentului a rezultat vatamarea mea corporala (pentru care am stat in concediu medical 11 zile, iar Certificatul medico legal a stabilit 1-2 zile de ingrijiri medicale) si distrugerea autovehicolului meu. Precizez ca auto in care ma aflam este masina cu care eu imi desfasor activitatea firmei, in regim taxi, eu fiind angajat ca sofer al firmei. In data de 14.01.2019, societatea de asigurari a soferului vinovat a solutionat ca autovehicolul meu reprezinta dauna totala si nu mai poate fi reparat. Intrebarea mea este urmatoarea : pentru perioada care a trecut de la producerea accidentului si pana cand eu imi voi putea relua activiatea de taxi, ( avand nevoie de credit bancar pentru inlocuirea auto, inregistrarea acestuia pentru activitatea taxi, echiparea auto) eu pot cere societatii de asigurari despagubiri? Sau doar impotriva soferului vinovat printr-o actiune civila? Precizez ca prin activiatea de taxi imi asiguram traiul zilnic mie si familiei mele.
Sunt proprietara unui imobil constructie 1908,aflat intr-un stadiu avansat de degradare.as dori sa stiu care sunt actele necesare pt obtinerea autorizatiei de demolare si costurile.precizez ca imobilul are o suprafata de 150m.