avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters14414

Activitate ContSters14414

Buna ziua !
Are cineva idee de ce unele dosare de pe rolul instantelor de judecata nu pot fi vizualizate ! ma refer la cele penale !
Răspuns la discuția Luare de mita
Va multumesc pentru atentie dle. Patrascu
puteti sa imi exemplificati ce alte "mijloace de proba" pot folosi ?
in conditiile descrise mai sus !
- nu exista martor denuntator
- nu exista flagrant
Discuție Luare de mita
Va retin atentia cu o intrebare al carei raspuns nu reusesc sa il deduc din practica judiciara !
Poate fi o persoana condamnata pentru luare de mita doar in baza unor inregistrari audio telefonice / ambientale ?
mentionez ca in cauza nu s-au formulat denunturi si nici nu s-a organizat vreun flagrant pentru ca faptuitorul sa fie prins cu obiectul mitei asupra sa !
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Schimbare nume dupa divort
Intrebarea a fost una clara, iar raspunsul meu la fel de clar !
revenirea la numele anterior e una,
iar schimbarea numelui pe cale administrativa, in conformitate cu prevederile OUG 41/2003 e cu totul altceva !
Răspuns la discuția Schimbare nume dupa divort
Din pacate nu mai puteti reveni la numele de domnisoara, daca v-ati inteles la procesul de divort cu sotul sa pastrati numele din timpul casatoriei !
Conform art.48 alin.(5) lit.i din Legea nr.571/2003
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă, cât şi în scopul personal al contribuabilului sau asociaţilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă activităţii independente;
deci doar o parte din cheltuieli va fi considerata deductibila
e in functie de organul de control
poate sa va acorde 1/2 sau 1/3 deductibilitate din cheltuieli.
in nici un caz nu vor fi considerate 100% deductibile
tinand cont de abrogarea prevederii respective, clauza din CCM este ilegala si ar trebui modificata. neplata concediilor medicale reprezinta un abuz din partea angajatorului. nu are voie sa faca asa ceva.
Răspuns la discuția calcul salariu functionar public
sporul de vechime este inclus deja in salar conform treptei pe care se afla. nu se mai regaseste separat, din 2010-2011 .
celelalte sporuri se calculeaza la salariul de baza, in cazul dumneavoastra la 1294
Răspuns la discuția Cerere executare silita
depinde de ultima plata efectuata, depinde de ultima somatie primita si confirmata, invocarea prescriptiei datoriei poate fi facuta, dar trebuie si probata !
Discuție Unitati de fond
Subiect: Unitati de fond Simfonia

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de o inregistrare contabila !
Cum se inregistreaza diferentele de valoare in cazul unitatilor de fond SIMFONIA ?
BRD-ul imi trimite lunar un extras de cont in care este evidentia numarul unitatilor de fond - care este neschimbat - si valoarea acestora - care variaza de la o luna la alta !
Ce inregistrare contabila trebuie facuta la sfarsitul anului pentru aceste diferente ?
Va multumesc
Ca sa fiu si mai clar > nu se vand !
vreau doar sa stiu cum contabilizez eventuala scadere sau crestere a unitatilor ?!
platesc impozit pe profit daca au crescut fata de anul anterior ?
daca scad in valoare fata de anul anterior ce fac ?
va multumesc !