avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate onyxonyx

Activitate onyxonyx

Atunci cum si de unde angajez un avocat ?
Curierul are ca atributii in fisa postului livrarea de marfa si incasarea contavalorii acesteia. Acesta ar fi trebuit sa returneze banii la firma in baza unui decont., dar cei care trebuiau sa verifice corectitudinea decontului nu au facut-o in mod foarte constiincios drept urmare am ajuns la o paguba de 30.000 ron.

Cautam avocat care sa se ocupe de depunerea plangerii la politie/politia economica si pastrarea legaturii cu acestia in vederea recuperarii debitului.

De asemenea ar mai exista niste sume de recuperat de la cateva firme la care am livrat marfa si cu care avem contract in suma de 50.000 ron .
de asemenea numele firmei noastre este marca inregistrata la osim . Putem sa ne folosim de acest lucru ?
si exista vre-un articole de lege ?
pentru ca doar daca le dau mail si le zic sa scoata cu siguranta nu or sa faca asta, nu prea intelege nimeni de vorba buna....in plus sunt cateva site-uri care nu au date de contact , iar la rnc datele sunt secrete .
buna ziua
caut un avocat care sa ma ajute sa inlatur anumite articole publicate pe diverse site-uri care calomniaza firma la care lucrez . Precizez ca articolele nu prezinta nici o dovada legala care sa le sustina afirmatiile , ci profita de faptul ca pe internet poti sa scrii orice despre orice fara sa te traga nimeni la raspundere.

Multumesc .
mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile pentru ca am taiat banda continua, am facut contestatie, dupa care in oct 2010 mi-a fost respinsa contestatia si ar fii trebuit sa predau permisul .

eu nu mai locuiesc la domiciliul din buletin/permis. Cei de la politie au contact persoana care locuieste la adresa din buletin pe telefon fix (nu stiu de unde aveau numarul ) pentru a ma duce si dona permisul dar am zis ca este o gluma , dupa care au venit la usa, dar ne raspunzand nimeni , au lasat instiintarea la un vecin pe care l-au pus sa semneze de primire . Deci eu nu am semnat nicaieri si nici cieva de la adresa cum ca am primit vre-o instiintare.

problema este ca pe instiintare mi-a fost marita perioada la 60 de zile conform art 18 alin 5 din o.u.g. 195/2002R.

(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

pot contesta aceasta marire cu inca 30 de zile pentru a obtine disparitia ei sau macar sa pot da examen pentru reducerea perioadei de suspendare ?

multumesc.
buna ziua
daca o firma este cesionata in momentul in care nu are nici o datorie la stat, dar in urma declaratiilor care se depun la administratie pe perioada noului administator, apar niste debinte , poate fi tras la raspundere vechiul administrator ?

mai concret daca se cesioneaza pe 20 mai firma, iar in urma declaratiilor depuse pe 25 apar niste debite , poate fi tras la raspundere vechiul administrator ?

multumesc .
buna ziua
Suntem o firma de electronice cu livrare la domiciliul clientului. Avem mai multi curieri care livreaza produsele si incaseaza contravaloare lor in baza facturii si bonului fiscal. Acesti curieri trebuie sa predea banii in baza unui decont .

Problema a aparut cand acestia nu au mai adus la firma contravaloarea catorva facturi. Curierii in cauza si-au recunoscut vina . Avem semnate de ei declaratii in care recunosc ca au livrat produsele respective si ca au incasat banii si ca i-au folosit in scop personal. De asemenea avem fisa de post semnata conform careia acestia trebuie sa preadea banii la firma. Nici unul din ei nu a fugit, ei continuand sa vina la munca in mod abisnuit, dar refuzad sa aduca banii motivand lipsa lor.

Varianta de rezolvare propusa de ei este sa le oprim din salariu pana la stingerea debitului, dar fiind vorba de sume destul de mari care depasesc salariul pe cateva luni dorim sa gasim o cale de a accelera acest proces si a ne recupera banii mai repede .

Am fost la politie si cei de acolo au spus ca nu e de competenta lor, pentru ca atata timp cat vin la munca nu este o infractiune .

Va rog mult, da-ti un indiciu ce putem face sa recuperam acesti bani mai repede
Multumesc .