avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate bamsy_nicu

Activitate bamsy_nicu

Imi poate spune cineva ce credit pt. nevoi personale pot obtine avand salariu minim pe economie, si de la ce banca?
Răspuns la discuția inregistrarea unei facturi retur
Multumesc pt. raspuns!
Ma poate lamuri cineva, va rog, daca urmatoarea situatie este corecta:
La data de 08.10 mi s-a facut inventar la gestiune. Conform intrarilor si iesirilor trebuia sa ies la un stoc de 8700ron. In urma numararii produselor din magazin a rezultat marfa in valoare de 8500ron, diferenta de 200ron justificand-o ca reprezentand marfa vanduta pe datorie. Am convenit sa adaugam aceasta suma la marfa existenta, urmand ca la data incasarii sa o scadem din stocul acelei zile. In decurs de o saptamana nu am recuperat nimic, mi-a fost adusa marfa in valoare de 1000ron, iar iesirile au fost de 600ron. In acest timp am mai vandut marfa pe datorie de 100ron. Dupa toate acestea mi s-a facut iarasi inventar. Stocul la data acestui ultim inventar era de 9100ron. Dupa numarare a rezultat ca s-a gasit marfa in valoare de 8800ron. Acum cei care mi-au inventarul au adaugat doar suma de 100ron reprezentand marfa vanduta pe datorie in ultima saptamana, rezultand o diferenta de 200ron, pe care mi-au imputat-o ca lipsa in gestiune. Ceea vreau eu sa inteleg este ca daca m-am incarcat cu prima suma de incasat, la primul inventar, de ce nu m-am incarcat si la al doilea cu acea suma? (avand in vedere, ca nu am recuperat-o pana la al doilea inventar). In speranta ca am fost destul de explicit, multumesc celor care imi vor da un raspuns util.
Buna ziua! Vreau sa stiu si eu cum procedez, in calitate de gestionar, pentru a inregistra o factura cu plata la retur emisa de catre furnizor, dupa returnarea marfii? Pt. acea marfa( inghetata) exista un NIR la intrare, iar factura este emisa la pretul furnizorului; ceea ce nu stiu este daca trebuie facut alt NIR si cum trebuie descarcata din gestiune, la pret de vanzare sau de furnizor? Va multumesc anticipat.
Buna ziua tutor! Am un prieten apropiat care se gaseste intr-o situatie delicata si doresc sa-i fiu de folos. Acum doi ani s-a angajat ca gestionar la o firma din provincie. Desi nu avea calificare si nici experienta, i s-a spus sa-si tina singur evidenta stocurilor de marfa. La efectuarea inventarierilor au fost aduse diferite persoane, a caror calificare este dubioasa, pentru ''a da o mana de ajutor''. Ca urmare a fost scos lipsa in gestiune, fapt care s-a dovedit mai tarziu ca a fost greseala acelor persoane. Din acel moment a facut o greseala, pe cat de stupida pe atat de grava: si-a modificat singur stocurile de marfa in favoarea lui, iar la ultimul inventar a fost descoperit cu o lipsa mult mai mare in comparatie cu greseala initiala. Ceea ce doresc sa aflu este de ce se face el vinovat si in ce masura si daca ar putea sa indrepte situatia legal.
Buna ziua! Doresc si eu sa ma lamureasca cineva in privinta completarii n.r.c.d.-ului. Lucrez de 2 ani la un magazin, iar la receptie am folosit formulare n.r.c.d. de tip 14-3-1A. De curand patronul mi-a adus un nou tip de formular(probabil 14-3-1Aa) fapt care m-a facut sa devin confuz). De aceea rog pers. care pot sa ma ajute sa-mi spuna si mie ce este obligatoriu de completat in acest tip de n.r.c.d.! Multumesc anticipat