avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate ianasi elena

Activitate ianasi elena

Intr-o asociatie proprietarul este decedat, avand debite, se mai acumuleaza in continuare si nimeni nu se intereseaza de apartament.Ce modalitati exista de recuperare debite si cum putem declara succesiunea vacanta deoarece a trecut 1 an si jumatate iar in instanta nu putem chema pe cineva decedat.Rugamintea mea este sa ne sfatuiti ce pasi avem de urmat.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția adeverinta vanzare
Multumesc pentru raspuns dar totusi am o nelamurire: daca apartamentul se poate vinde cu partile comune incluse dobandite de proprietar abuziv.Ce poate face asociatia in acest caz?Mai avem exemple cand proprietarii ocupa abuziv parti comune prin mutarea usilor de la apartamente fac cadastru, intabulare incluzand si partile comune dupa care vor sa vanda.
Buna ziua!
Un proprietar de la parterul blocului si-a facut balcon fara autorizatie de construire si fara acordul asociatiei, a facut cadastru si intabulare incluzand si balconul.Doreste adeverinta pentru vanzare apartament.
Intrebarea mea este daca i se poate elibera respectiva adeverinta avand in vedere ca balconul este construit pe suprafata comuna(80cm din jurul blocului)?
Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Doresc sa stiu si eu cum procedam cu acei proprietari care locuiesc 12 zile la o adresa, alte 8 zile la alta adresa iar la sfarsit de luna se intorc la prima adresa pentru 10 zile si vor sa fie trecuti 0 persoane prezente in conditiile in care au consum de apa fiind contorizati individual?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Privilegiu imobiliar
Buna seara!
Va mai trebuie copie dupa actul dvs. de identitate(orice cerere este insotita de copie act identitate) si delegatie.
Succes!
Răspuns la discuția firma recuperare debite
Buna ziua!
Problema este ca nu a achitat integral debitul fiind restanti si la ora actuala.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si Sarbatori fericite!
Discuție radet
Buna ziua!
La Radet avem in sold penalitati din anii trecuti drept pentru care am fost nevoiti sa facem esalonare in vara pentru deblindare apa calda.Mentionez ca suntem cu facturile la zi am onorat esalonarea pe luna trecuta iar luna asta am platit factura dar din cauza restantierilor nu am platit esalonarea.Radet ne-a contactat si a spus ca daca nu platim esalonarea ne sisteaza caldura si apa calda.
Are voie furnizorul sa ne sisteze utilitatile daca suntem cu facturile la zi si sold penalitati?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția firma recuperare debite
Multumesc pentru raspuns, asa am si facut am trecut comisionul pe listele de plata la cheltuieli pe beneficiar.Insa firma respectiva a zis ca trebuia repartizata tuturor locatarilor nu numai debitorului ceace mi se pare o aberatie deoarece toti locatarii isi platesc intretinerea la zi iar din cauza restantierilor au avut si apa calda sistata.Tocmai de aceea v-am cerut parerea.
Buna seara!
Asociatia de locatari a dat cativa debitori la o firma de recuperari pentru care trebuia sa plateasca 10%+tva comision.
Intrebarea mea este cum recuperam acest comision?
Răspuns la discuția animale in apartament
Buna ziua!
Ce se poate face in cazul in care un proprietar detinator de caine nu mai vrea sa plateasca taxa de caine desi exista o hotarare a AG si a platit-o pana acum cateva luni?