avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1636 soluții astăzi
Forum Activitate pishtaru

Activitate pishtaru

Răspuns la discuția imobil
acest apartament se poate vinde unei alte persoane fizice,fara k aceasta sa sufere consecintele in cazul in care firma falimenteaza?Are vreun efect legea insolventei 85/2006 inpotriva cumparatorului?Va multumesc!
dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine acelei societati? sotia acestuia in cazul de fata devine proprietar pe acel imobil,si este considerata persoana fizica?cum figureaza acest imobil.....pe persoana fizica sau tot pe firma?tinand cont k acestia sunt casatoriti legal si au dobandit aceasta proprietate dupa casatorie......va multumesc anticipat!
Discuție imobil
dak un cetatean italian detine o societate in romania,si pe numele societatii are un apartament,si decide sa`l vanda sotiei......acest imobil mai apartine acelei societati? sotia acestuia in cazul de fata devine proprietar pe acel imobil,si este considerata persoana fizica?cum figureaza acest imobil.....pe persoana fizica sau tot pe firma?tinand cont k acestia sunt casatoriti legal si au dobandit aceasta proprietate dupa casatorie......va multumesc anticipat!
apartamentul, a fost inregistrat pe firma unui italia.acesta a vandut apartamentul sotiei,conform legii 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 o astfel de proprietate nu poate fii vanduta timp de 3ani.pentru a evita eventuale datorii ale firmei la stat,in urma carora ar pute fi anulata tranzactia de vanzare cumparare.Tinand cont k deja am dat acont agentiei mobiliare ce formalitati ar trebui indeplinite pentru a avea siguranta?va multumesc!
am inteles ca un apartament pe firma nu poate fi vandut unei persoane fizice decat dupa 3 ani deoarece firma ar putea avea datorii....in aceasta situatie se aplica "Legea 85/2006 privind procedura insolventei"si se pot anula toate tranzactiile din urma cu 3ani si as avea astfel neplacuta supriza sa raman fara proprietate. fara sa stiu ceva din toate aceste detalii am dat un acont pentru achizitionarea apartamentului. Va rog sfatuiti-ma! cum ar trebui sa procedez pentru a avea siguranta?
Răspuns la discuția apartament
am inteles ca nu poate fi vandut decat dupa 3 ani deoarece firma ar putea avea datorii....si in aceasta situatie se aplica "Legea 85/2006 privind procedura insolventei"...si se pot anula toate tranzactiile din urma cu 3ani.Va rog sfatuiti`ma! daca imi asum vreun risc in aceasta situatie?
Discuție apartament
un apartament in posesia unei firme poate fii vandut unei persoane fizice?care sunt pasii de urmat si unde trebuie sa ma interesez dak se poate si dupa cati ani........va multumesc anticipat!