avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate melissa.delvino

Activitate melissa.delvino

Discuție custodie minor
buna seara.am si eu o intrebare .am divortat de curind .conf noii lefi ,custodia se acorda ambilor parinti.copilul are domicilul la mina ,mama .eu lucrez in italia ,legal din 2007.e posibil sa mi se ia fetita de tata ,dat fiind faptul ca ea ramine pe aceasta perioada cu mama mea??e vb de un contract de max 3 luni.multumesc anticipat
Răspuns la discuția divort cu minor
un motiv intemeiat ar putea fi faptul ca este pensionat pe caz de boala(nu mi amintesc denumirea bolii),stiu ca e pensionat ,gradul 3 ,cu insotitor.practic ,nu se poate deplasa ,are nev in permanenta de o pesoana care sa l ajute .multumesc inca o data pt bunavointa dvs de a mi raspunde
Răspuns la discuția divort cu minor
ok ,multumesc frumos.asta inseamna ca ori de cite ori am nevoie de ceva ,trebuie sa apelez la el(de ex,pt o vacanta in strainatate,trebuie sa si dea acordul..sau pt schimbarea pasaportului..). nemultumirea mea ..este ca el nu s-a prezentat niciodata ,nu si a exprimat dorinta de a avea legaturi cu copilu.iar in ceea ce privestepurtarea numelui,el nu si a exprmat dezacordul.daca fac recurs ,pot schimba ceva??
Discuție divort cu minor
buna ziua ,va rog frumos sa ma ajutati.in urma cu o sapt,s-a terminat divortul intre mine si sotul meu .ceea ce eu am cerut a fost desfacerea casatoriei,posibilitatea de ramine la numele dobinsit in timpul casatoriei,custodia copilului si pensie .el nu s-a prezentat niciodata ..ceea ce s-a stabilit au fost urmatoarele:
.-desfacerea castoriei,revenirea la numele purtat inainte de casatorie..pensie de intretinere si custodia copilului in comun ,urmind ca minora in virsta de 10 ani sa ramina cu mn (mentionez ca stau la mama mea de 1 an si ceva,iar el a ramas in casa )ce sanse am???sa fac recurs ???vs rog mult sa ma a ajutati.
buna ziua.am 34 ani si lucrez in italia,intr un hotel.plec 3luni si aproape 3luni stau in tara.sint casatorita,dar lucrurile merg din ce in ce mai rau..am plecat de acasa impreuna cu copilul,la mama mea.el ma ameninta ca imi va lua copilul dupa ce voi pleca,acuzindu ma de parasire de domiciliu.lucrurile stau in felul urmator:eu lucrez de vreo4ani,el este pensionar pe caz de boala,gr3.motivul pt care am plecat a fost acel de a ma ingriji de fam mea.el nu este in stare sa muncesca,pt ca are nevoie de insotitor...ce trebuie sa fac pt a -l impiedica sami ia copilul de la mama.ma poate acuza de faptul ca imi prasesc copilul??va miltumesc mult
Discuție partaj
am construit o casa,nu am acte de proprietate pt k nu este terminata..terenul e pe numele sotului.au inceput probleme intre noi,sintem la un pas de a divorta si pina la hotarirea judecatorului el imi zice ca trebuie sa plec din casa.am uncit in italia cu carte de munca si pot dovedi k eu am contribuit mult mai mult decit el la cheltuielile constructiei casei.intrebarea mea este :politia poate interveni in acest caz?am omis,avem o fetita de 9ani si in momentul de fata,nu mai stam in casa eu si fetita.sintem pe la rude .va multumes anticipat
buna ziua.am34 ani,casatorita de 5ani.am ofetita de 9ani si as vrea sa stiu daca in urma divortului,am dreptul sa merg cu copilul in italia(muncesc cu carte de munca)fara ca sa cer acordul tatalui,asta in conditiile in care copilul imi este incredintat mie.mentionez ca tatal copiluluieste bolnav,avind un certificat medical din care reiese ca are un handicap de gradul3,si are nevoie de insotitor.