avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Plopeanu Gianina

Activitate Plopeanu Gianina

SRL cu capital privat, administrator unic, pj romana
Răspuns la discuția Ajutor operatie salariat
Asa m-am gandit si eu, sa-i ofer un ajutor pt boala,dar cineva mi-a zis ca doar daca era accident de munca sau boala profesionalapot face asa.Suma e cam mare:10000 lei, s-o consider deductibila in limita celor 2% cheltuieli sociale?Acte nu prea am decat certificate de concediu medical, bilete de spitalizare, nu stiu daca o sa am vreo suma pentru operatie(s-ar putea sa fie doar spaga la doctori).
Multumesc.
Ce cheltuieli se pot deduce pt o firma de consultanta pentru o firma de produse cosmetice?Papetarie, deplasari, inchiriere spatii pt conferinte, mesele de afaceri se pot deconta integral avand in vedere obiectul de activitate(promovare vanzari).Cineva mi-a zis ca se pot deconta si haine pt ca in consultanta trebuie sa arati bine.Si-ti cumperi haine pe banii firmei, sub ce forma?Poate ca ar trebui sa cer si eu macar o programare la coafor lunar...pt ca si eu trebuie sa "fac impresie", nu?Lasand gluma la o parte, ce parere aveti?Pt ca se factureaza comisioane de sute le milioane si cheltuieli pe care sa le pot deconta legal nu prea sunt.La scadenta imp pe profit, adm se supara ca are de platit imp pe profit.Dati-mi ,va rog, solutii.
Sub ce forma pot da unui salariat, cu titlu gratuit, un ajutor in valoare de 10000 lei pentru o operatie pe cord?
Administratorul unei firme a incheiat la notariat o procura prin care si-a desemnat un reprezentant legal sa faca toate operatiunile pt bunul mers al societatii.Acest reprezentant este o oarecare pers fizica, care nu este si angajat al firmei.In cond in care el conduce autoturismul firmei, el factureaza, el face diverse cheltuieli, deplasari pt aceasta firma, decontez aceste cheltuieli cu dispozitie de plata pe numele acestuia si-mi contabilizez chelt ca atare, considerand activitatea lui ca si a administratorului(in numele caruia actioneaza?)?Multumesc pt raspunsuri.
dar cum este corect?
Revin.Contributiile corecte in cazul meu sunt:cas sal 63 lei, cas unitate 125 lei,fond risc 1 leu.Trebuie citita legislatia in domeniu cu 1000 de ochi!
productie agricultura, inregistrari
Răspuns la discuția salariu mediu oferit la nastere
Am si eu o problema. Am o sg salariata care a nascut.Un sal mediu pe unitate ar fi sal ei de incadrare adica 1400 brut.Cum i-l acord:ii dau pe dispozitie de plata suma neta aferenta, adica 1014 lei si contez ca o chelt sociala.Si atunci, inseamna ca cf codului fiscal, voi avea doar 88 lei chelt deductibila(2% din fd de salarii care la mine insumat este 1014 lei iunie, 1692 iulie concediu maternitate si iar 1692 august cm?E corect asa?