avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate rl_lucian

Activitate rl_lucian

Buna ziua! Vecinii mei si-au construit ilegal o anexa in care au un gratar cu horn (inalt de 10 carmizi). De fiecare data cand fac gratare, curtea mea este plina de fum. Mentionez ca terenurile pe care sunt constuite casele sunt de 330 de metri patrati. De la hornul lui pana la geamurile mele de la casa sunt aproximativ 6 metri. Atunci cand fac gratare trebuie sa inchid tot, iar in curte nu putem sta, deoarece tot fumul vine la noi (e mai rau decat la bloc din acest punct de vedere). Frecventa cu care fac gratare in sezononul cald este de aproximativ 3-4 ori pe saptamana, iar in sezonul rece 2-3 ori pe luna, si de sarbatori in special, Ideea este ca noi nu ne putem bucura de are curat si de faptul ca locuim la curte, in pemanenta fiind poluati cu fum. In mod legal ce e de facut in privinta acestei situatii de disconfort continuu? De 3 ani ne rugam de ei sa rezolve situatia cu hornul. Va multumesc!
Buna ziua,

Tatal meu va atinge in curand varsta de pensionare (65 de ani).
As dori sa stiu daca dupa aceasta varsta va avea dreptul legal de a se angaja si a munci cu norma intreaga in sistemul bugetar, si, respectiv in sistemul privat.

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa achizitionez un laptop pt uz personal, de pe un mare magazin online din SUA.

As dori sa stiu, in afara de pretul produsului si cel al livrarii, ce alte taxe mai trebuiesc sa achit (taxe vamale, tva, etc).

Laptopul costa aprox 1000$.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Perioada minima de cotizare
In caz contrar, nu exista nici o forma de venit pe care o poate percepe ca urmare a perioadei legale de munca prestate, nu?
Răspuns la discuția Perioada minima de cotizare
Mama mea este nascuta in 12.11.1955.
multumesc
Buna ziua,

Mama mea va ajunge in curand la varsta de pensionare.
In conditiile in care are doar 10 ani munciti legal, va avea dreptul la pensie sau la o alta forma de venit pentru munca prestata?

Va multumesc!
Buna ziua,

As avea o intrebare/nelamurire:

mi-am depus demisia la compania la care lucrez in perioada de proba.
As dori sa stiu cat sunt obligat din punct de vedere legal sa stau in preaviz, avand in vedere ca sunt in perioada de proba.

Multumesc!
Acum am inteles.

Multumesc!
Buna ziua,

Daca sunt respectate cele mentionate de dvs, faptul ca este angajata in perioada de proba nu influenteaza dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj.

Am dreptate?

Multumesc!
Buna ziua,

Sotia mea s-a angajat recent si este in perioada de proba timp de 3 luni de zile.
As dori sa stiu daca va beneficia de indemnizatie de somaj in cazul in care va fi concediata in acest interval de 3 luni.

Multumesc!